Zpravodajství

Inflace zdraží hypotéky

Inflace zdraží hypotéky
Zdroj: TV Nova

Růst inflace bude mít vliv na cenovou hladinu hypoték. Růst cen v České republice se zvýšil na 2,5 procenta. Podle ekonomů by mohla inflace do konce roku stoupnout až nad tři procenta, a překonat tak inflační cíl České národní banky. Podle odborníků to v nejbližších měsících povede k dalšímu zdražování hypoték.

Za nárůstem inflace stojí hlavně zdražení alkoholických nápojů a tabáku. Dále pak vyšší náklady na bydlení a dražší potraviny.
Což znamená, že komu se v průběhu roku nezvýší mzda o víc než tři procenta, tak si reálně pohorší, zkrátka koupí si méně než loni. Na růst cen jistě zareaguje ČNB.

Banky už o půl procentního bodu hypotéky zdražily v první polovině roku. Podle některých odborníků teď začnou úroky raketově stoupat.
Analytici se každopádně shodují v jednom, že ta nejvýhodnější doba pro uzavření hypotečního úvěru už je pryč.

Inflaci táhne tabák 

Ceny tabákových výrobků meziročně vzrostly o 16,9 procenta. V bydlení, které bylo druhým nejvýznamnějším růstovým činitelem, vzrostly ceny elektřiny o 7,9 procenta a ceny tuhých paliv o 18,8 procenta.

Další významnou položkou, která se projevila v růstu inflace, zůstaly stejně jako v květnu potraviny a nealkoholické nápoje. Meziměsíčně se inflace zvýšila o 0,3 procenta.

"Dnešní údaje potvrzují, že inflace je v ČR na vzestupu," komentoval čísla analytik ČSOB Petr Dufek. Podle něj inflace na podzim vyskočí až nad 3,5 procenta a pro nejbližší měsíce lze očekávat, že se inflace bude ještě dále pohybovat pod cílovou hodnotou ČNB.

Podle ČNB se červnová inflace nachází v dolní polovině tolerančního pásma, které si kolem svého tříprocentního cíle ČNB stanovila. Inflace bez vlivu nepřímých daní se nadále pohybovala kolem dvou procent, uvedla centrální banka.

Rychlý růst domácí a zahraniční ekonomiky, zrychlení růstu mezd a relativně slabá koruna patrně povedou ke zvýšení úrokových sazeb již v červenci, uvedl analytik Patria Finance David Marek.

Podle analytika Živnostenské banky Patrika Rožumberského bude hlavním tahounem administrativní zvyšování cen, slabá koruna a strmě rostoucí spotřeba domácností.

Pozdější zvyšování úrokových sazeb by bylo podle analytika České bankovní asociace Filipa Štěrby možné, pouze pokud by údaje o květnové průmyslové výrobě, stavebnictví či maloobchodních tržbách byly slabší, než očekává trh.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v květnu 2,1 procenta, tedy o 0,1 procentního bodu méně než v dubnu. Nejvíce vzrostly ceny v Maďarsku (o 8,4 procenta), Lotyšsku (o 7,8 procenta), naopak nejméně ve Francii a Švédsku, shodně o 1,2 procenta.

Analytik Next Finance Vladimíra Pikora upozornil na to, že současná míra inflace v ČR by neumožnila vstup do eurozóny. Průměrná meziroční inflace podle něj letos bude činit 2,6 procenta a až v úplném závěru roku se dostane výrazně nad tři procenta.
 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz