Zpravodajství

I Kubišová, Kačer a Troška chtějí referendum o základně: Klaus se vyjádřil

I Kubišová, Kačer a Troška chtějí referendum o základně: Klaus se vyjádřil

I známé osobnosti veřejného a kulturního života se připojily k žádosti o uspořádání referenda o umístění americké radarové základny v ČR. V dopise se na prezidenta Václava Klause a šéfy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka a Senátu Přemysla Sobotku obrátili i slavní umělci. Mezi signatáři dopisu figuruje i jméno Marty Kubišové.


Signatáři poslali dopis v pondělí. Mluvčí Hradu Petr Hájek nám ale ve středu řekl, že zatím na Hradě o dopisu nevědí. "Nic o takovém dopisu nevím," uvedl Hájek. 

"Domníváme se, že otázka povolení umístit na své svrchované území základnu cizích vojsk je natolik zásadní a citlivá, že ji nelze řešit bez široké celospolečenské debaty a následně celospolečenského konsensu," píše se v dopise. K jeho signatářům patří i filozof Erazim Kohák, sociolog Jan Keller či chirurg Jan Měšťák. "Jsem odpůrcem amerického radaru v České republice a nijak se tím netajím," sdělil našemu serveru Kohák.

Dopis si můžete přečíst zde

Podle dalšího signatáře dopisu Jana Žižky je pod dopisem podepsáno 55 lidí. "Důležitý není počet, ale spíše to, že z oslovených se pod dopis podepsala většina lidí," uvedl.

Signatářům se také nezamlouvaly výroky vicepremiéra Alexandera Vondry o možnosti znovuzavedení povinné vojenské služby. "Veřejnost je matena výroky, že nebude-li základna, bude pravděpodobně obnovena vojenská služba. Není žádná příčinná souvislost mezi vybudováním americké základny v České republice a možností znovuzavedení povinné vojenské služby," míní.

S radarem v ČR nesouhlasí většina obyvatel. Vládní koalice ODS, KDU-ČSL a zelených ale výstavbu radaru podporuje. Základna by měla vyrůst v Míšově na Plzeňsku.

Odpověď Klause

Otevřený dopis 55 občanů požadujících referendum na téma instalace amerického radaru přijímám jako příspěvek do užitečné celospolečenské diskuse na toto téma. Občany naší země toto téma oprávněně zajímá a některé i znepokojuje. To je legitimní.

Jako prezident republiky si dovedu představit obě varianty řešení - schvalování parlamentem i všelidové referendum. Obě mají své plusy i minusy. Varuji však před laciným populismem. Při známých pacifistických náladách u nás (i v celé dnešní Evropě) a při podceňování nově vznikajících bezpečnostních rizik je důvod k obavě, že by racionální argumenty mohly jít stranou a že by byl výsledek referenda předem téměř znám. Proto nevím, zda signatáři otevřeného dopisu žádají referendum, nebo žádají-li odpověď NE.

Jak už jsem opakovaně veřejně sdělil, jako prezident republiky v této věci neuplatním právo veta a budu respektovat většinový výsledek, ať vznikne jakýmkoli způsobem.

Václav Klaus
prezident republiky

Klaus v souvislosti s radarem varuje před populismem 

 Prezident Václav Klaus varuje v souvislosti s diskusí o vybudování radaru protiraketové obrany USA v Česku před populismem. Dovede si představit, že o případném usmístění radaru rozhodnou zákonodárci, ale i lidé v referendu. "Obě (varianty) mají své plusy i minusy. Varuji však před laciným populismem," odpověděl Klaus v otevřeném dopise pěti desítkám osobností, které žádají vypsání všelidového hlasování.

Radar americké protiraketové obrany by mohl stát u obce Míšov na Plzeňsku. Měření, která v této oblasti experti provedou, rozhodnou o případném umístění části základny v Česku. Přesná lokalita pro měření leží dva kilometry od Míšova, zhruba 90 kilometrů jihozápadně od Prahy.

Vládní ODS zavedení obecného lidového hlasování i vypsání speciálního referenda o radaru dlouhodobě odmítá. Její koaliční partneři ze Strany zelených naopak mají posílení přímé demokracie v programu. Konání referenda dlouhodobě podporuje opoziční ČSSD. Uzákonění referenda je ústavní změnou, a ke schválení proto potřebuje třípětinovou většinu poslanců a senátorů. ODS má přitom v obou parlamentních komorách tolik hlasů, že může sama přijetí zákona o referendu blokovat. Konání plebiscitu o radaru proto není v současnosti příliš reálné.

Většina Čechů není americkému záměru nakloněna. Podle nedávného průzkumů veřejného mínění se základnou nesouhlasí více než 60 procent občanů.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz