Zpravodajství

EXKLUZIVNĚ: Promluvil potápěč, jenž bojoval o život v jeskyni

EXKLUZIVNĚ: Promluvil potápěč, jenž bojoval o život v jeskyni
Zdroj: TV Nova

Potápěče, kterého před týdnem zachránili brněnští hasiči ze zatopené jeskyně na Býčí skále, byl propuštěn z péče lékařů. Z podzemního vězení se dostal po neuvěřitelných devíti hodinách a poprvé se rozhodl o svém zážitku promluvit.

Petr Osina se před týdnem podruhé narodil. V zatopené jeskyni přežil půl dne díky obrovské snaze záchranářů a vlastní chladnokrevnosti.
Začalo to jako běžný ponor. Olomoučtí speleologové měli zmapovat zatopenou jeskynní průrvu. Deset let se do ní nikdo neodvážil.

Petr Osina zůstal uvězněn v hloubce tří metrů a více než šedesát metrů od vstupu do skalního masivu. Cesta ven je zasypaná a kamarádům na břehu je jasné, že tohle byla jeho poslední cesta.

Do akce byla zapojena stovka záchranářů. Hasiči přivážejí čerpadla a kdo má ruce a nohy, bojuje s vodou. Po desáté v noci se cesta do jeskyně konečně uvolnila.

Nejprve dostal kyslík

Záchranáři vstupovali do vody s nadějí, že muže najdou živého; z předcházejících akcí věděli, že v zatopené části jeskyně jsou vzduchové kapsy. Menší vzduchovou kapsu se potápěči skutečně podařilo najít. I tak ale vzduch postupně docházel, a záchranáři mu tak do kaverny v podzemí potoka dopravili tlakovou láhev se vzduchem obohaceným o kyslík.

Samotné vyproštění bylo ale náročnější. Hladina potoka byla příliš vysoká a velké čerpadlo by se na místo nedostalo. Proto hasiči použili malá čerpadla a začali hladinu snižovat, aby se záchranný tým mohl pro muže ponořit. Asi po hodině se podařilo snížit hladinu o dva metry. Za těchto podmínek už se muže podařilo vytáhnout, doplnil mluvčí hasičů.

Jeskyni Býčí skála proslavil badatel Jindřich Wankel, který v ní nalezl bronzovou sošku býčka. Jeskyně je součástí Rudického propadání, druhého nejdelšího jeskynního systému v Česku. Soustava jeskyní měří asi 13 kilometrů. Nachází se ve střední části Moravského krasu a pod zemí ji vytvořil Jedovnický potok.

Tragická úmrtí

Čtvrteční případ není v Moravském krasu ojedinělý, v tamních jeskyních zahynulo již několik lidí. Na podzim 2004 zemřela právě v Rudickém propadání třiatřicetiletá horolezkyně. Při výstupu zkolabovala, a i když ji záchranáři dostali asi za tři hodiny na povrch, oživit ji nedokázali.

Před devíti lety se zase trojici jeskyňářů protrhl člun, když zkoumali koryto Bílého potoka u Holštejna. Muži skončili ve vodě, speleologická záchranná služba dva zachránila, třetí utonul.

Asi největší tragédie české speleologie se odehrála v roce 1970. V Amatérské jeskyni tehdy zemřeli speleopotápěči Milan Šlechta a Marko Zahradníček. Pod povrch vstupovali za normálního stavu vody, v podzemí je však zastihla náhlá povodeň.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz