Zpravodajství

Romové podají trestní oznámení na senátorku Janáčkovou

Šest romských organizací na začátku příštího týdne podá trestní oznámení na senátorku a starostku ostravské městské části Mariánské Hory Lianu Janáčkovou. Důvodem jsou podle nich rasistické výroky směřované k romskému etniku. Ty padly při loňském veřejném jednání Janáčkové coby starostky s obyvateli místní osady Bedřiška, kterým se nelíbilo jak se Romové chovají. Janáčková uznává, že ji tenkrát ujely nervy, ale nepovažuje to za trestný čin.

"Bohužel jsem rasista, vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou s vysokým plotem a elektrikou" - to je jen část toho, co loni říkala nespokojeným lidem, protestujícím proti Romům, starostka a senátorka Janáčková. Netušila ale, že je nahrávana mladíkem, který vše zveřejnil.

Na Janáčkovou bylo podáno trestní oznámení pro její rasistické výroky. Stejně bude postupovat dalších 5 romských organizací, které v trestním oznámení uvádějí: "Těmito výroky byla podnícena rasová nenávist k příslušníkům romského etnika."

"Tady se prostě jedná o hanobení konkrétního etnika. Dneska jsou to Romové, zítra to mohou být židé, modroocí, blonďáci."

Zatímco ještě v úterý Janáčková pravost nahrávky zpochybňovala a popírala, že by sebe označovala za rasistku, dnes vše přiznává s tím, že to tak ale nemyslela.

"Prostě mi prdly nervy, no tak to vím, že se to stávat nemá, ale stalo se to, ano," říká Janáčková. Romové z její městské části se bouří.

Romové věří, že Janáčková bude obviněna. Obávají se ale toho, že ji zachrání imunita.

Romy nejvíce dráždí to, že Janáčková sedí v senátním Výboru pro lidská práva. Žádají proto její okamžité odstoupení.

Celou kauzu chce příští týden začít řešit i předseda Senátu Přemysl Sobotka, kterému vadí vyjadřování Janáčkové.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz