Zpravodajství

ODS jednala o reformě financí bez Tlustého

Vedení ODS v pondělí informovalo širší vedení strany o jednání kolem přijetí vládní reformy financí. Výkonná rada podle premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka ale žádné speciální usnesení nepřijala. Na zasedání výkonné rady nebyl pozván exministr financí Vlastimil Tlustý, který vede skupinu vnitrostranických kritiků reformy.

Rebelující poslanci ODS by měli případné pozměňovací návrhy k reformě sněmovnímu rozpočtovému výboru doručit do 25. července, případné pozměňovací návrhy mohou přinést i přímo na schůzi. Vlastní návrhy připravuje například KSČM, nebo lidovec Jan Kasal. Komunisté chtějí vyšší zdanění pro lidi s příjmy nad milion korun. Kasalovi se nelíbí, že by na reformu doplatili lidé s nižšími příjmy, zatímco bohatí by si přilepšili.

Nutnost dohody koalice

Topolánek nevylučuje změny v návrhu, který sněmovna v prvním kole jednání přijala do debaty na červnové schůzi, musí se na nich ale shodnout celá koalice. Vzhledem k tomu, že ODS, lidovci a zelení ve sněmovně disponují přesnou polovinou hlasů, by to ani jinak nešlo. Spoléhat musí koalice i na dva přeběhlíky z řad opoziční ČSSD.

O možných změnách vládního návrhu minulý týden jednala za přítomnosti Topolánka daňová skupina uvnitř ODS. Skupina navrhuje snížit daň z příjmu na 19 procent pro firmy, a to zřejmě již od příštího roku. Stejná sazba by se měla vztahovat i na zaměstnance, ale vypočítávat by se měla z hrubé mzdy, a nikoli z takzvané superhrubé, jak předpokládá nynější vládní návrh reformy veřejných rozpočtů.

Podle informací tisku se uvažuje o odložení stropu pro odvody na sociální a zdravotní pojištění pro lidi s nadprůměrnými příjmy. V případě, že se předkladatelé daňových změn nedohodnou, existuje možnost, že celá daňová část z reformního balíku při srpnové schůzi vypadne.

Dosavadní vládní návrh počítá u zaměstnanců sice s patnáctiprocentní sazbou, ale ze superhrubé mzdy, tedy mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na pojistné. Skutečné zdanění by v takovém případě činilo zhruba 23 procent. Firmám chce kabinet snížit daně na 19 procent až od roku 2010.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz