Zpravodajství

Klimatizace slaví narozeniny, ve vedru se má co ohánět

Právě v letních tropických dnech slaví své 105. narozeniny klimatizace. Ze zařízení, které snižuje teplotu v místnosti a dokáže udržet stabilní vlhkost, se stal během jednoho století velký hit. Firmy, instituce a dnes už také domácnosti si ji totiž pořizují stále častěji. Obchodníci mají žně, lékaři ale před některými z jejích účinků varují.

Vrní, chladí a jen někdy zazlobí. Když zařízení na výměnu vzduchu a regulaci teploty v Americe poprvé zapojili, netušili, že o 105 let později bude z vynálezu mladého inženýra hit.

Složité rozvody vzduchu, historické větráky a potrubí vystřídalo zařízení, které si dnes do kanceláří a domů pořizuje stále častěji. Obchodníci za posledních několik let hlásí rekordní prodej.

Výrazně vyšší prodej mobilních klimatizací a ventilátorů od minulého týdne hlásí například síť prodejen se spotřební elektronikou Proton a Euronics. Klimatizace a ventilátory nakupují nejen podnikatelé do svých kanceláří, ale i rodiny, které s jejich pomocí chtějí v bytech přečkat parné dny. "Vždy, když uhodí tropická vedra, se prodej tohoto zboží zhruba zdvojnásobí," řekl mluvčí prodejen Proton a Euronics Bohuslav Komín.

V horku užitečný přístroj může ale třeba v práci mezi kolegy nadělat spoustu nepříjemností. Každý totiž snese jinou teplotu a kvůli klimatizaci pak vypukne hádka.

Nadužívání klimatizace v kanceláři nebo v autě, časté střídání venkovních a vnitřních teplot totiž podle lékařů vyvolává zdravotní problémy.

Co je klimatizace?

Klimatizace je zařízení pro úpravu vzduchu v celých budovách či jednotlivých místnostech a v dopravních prostředcích (auta, lodě, letadla). Pracuje tak, že nasává venkovní vzduch (minimálně musí přivádět 10 procent čerstvého vzduchu), který filtruje, upravuje teplotu, vlhkost na požadované hodnoty a pomocí ventilátorů je dopravuje na příslušná místa.

V našich podmínkách se klimatizace používá především pro průmyslové účely, v chirurgických sálech, inkubátorech, v laboratořích, ve výpočetních střediscích (serverovna) a v dnešní době i ve velkých nákupních centrech.

Jedno z prvních klimatizačních zařízení na světě bylo instalováno v budově Dopravního podniku hlavního města Prahy v roce 1932 v Praze.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz