Zpravodajství

VIDEO: Na Břeclavsku padala rogala, jeden pilot zemřel

VIDEO: Na Břeclavsku padala rogala, jeden pilot zemřel

V rozmezí jen necelých dvou hodin havarovala v podvečer na Břeclavsku hned dvě motorová rogala. Členové posádky prvního měli štěstí - spadli do vody na Novomlýnské nádrži a ještě před příjezdem záchranné služby jim pomohla posádka kolemplující plachetnice. Pilot druhého rogala, které se zřítilo na pole, ale bohužel podlehl těžkým zraněním.

Jedenapadesátiletý muž létal na břeclavském letišti pravidelně. Před havárií ještě tankoval do svého stroje benzin, pak mu podle svědků těsně po vzlétnutí vynechal motor.

Příčina tragické havárie na břeclavském letišti zatím není známa. Rogalo nyní zkoumá letecký inspektor z Prahy. "Zatím víme jen to, že motor byl i po nehodě funkční, ale v karburátoru nebylo palivo. Zřejmě při příliš kolmém letu vzhůru nasál motor vzduch a zastavil se," řekl Janůvka. Křídlo tak ztratilo tlak vzduchu a rogalo se zřítilo na zem.

Zdravotníci se pilota snažili resuscitovat asi půl hodiny. Život mu ale již nezachránit nedokázali.

"Měl velmi těžká zranění neslučitelná se životem," řekl TV Nova šéf brněnských záchranářů Luděk Kašparovský.

Příčinu nehody vyšetřuje policie. Zatím není vyloučeno ani to, že by chod motoru rogala mohlo ovlivnit extrémně horké počasí.

Více světla do případu zřejmě vnesou také závěry státní letecké inspekce. Jejich vyšetřovatel dorazil na místo ještě v noci. Podle vedoucího letového provozu Aeroklubu Václava Hrůzy byl pilot hazardér. "Létal nad Břeclaví v noci s baterkou, což je velká hloupost," řekl brněnskému Deníku Hrůza.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ředitelství silnic a dálnic čelí kybernetickému útoku

Ředitelství silnic a dálnic se v úterý ráno stalo terčem kybernetického útoku. Nefungují webové stránky http://rsd.cz/ a dopravní informace na http://dopravniinfo.cz/. Ředitelství silnic a dálnic o tom informovalo na twitteru. V ranních hodinách nefungovala ani bezplatná asistenční informační linka pro řidiče. "Bezpečnost a dohled především nad dálniční sítí byl a je zajištěn. Izolované od kybernetických rizik, a tedy v plném provozu jsou systémy mýta a bezpečnostní a dohledové systémy řízení tunelů," uvedlo ředitelství. Kybernetickým útokem se momentálně zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Krátká zpráva

USA úspěšně testovaly hypersonické zbraně, tvrdí americké letectvo

Americké letectvo v pondělí oznámilo úspěšně provedený test hypersonické zbraně. Ta měla letět až pětinásobnou rychlostí zvuku. Uvedla to agentura Reuters. Test provedlo letectvo v sobotu na pobřeží jižní Kalifornie. USA není jediným státem, který hypersonické zbraně testuje či používá. Rusko je použilo ve válce na Ukrajině. Podle tvrzení USA má hypersonické zbraně testovat i Čína, ta to však popírá.

Píše se na Deník.cz