Zpravodajství

Plzeňský zastupitel ODS byl agentem StB

Plzeňský zastupitel ODS byl agentem StB
Zdroj: TV Nova

Plzeňský zastupitel Miroslav Charvát byl agentem StB. Potvrdil to Městský soud v Praze. Charvát byl loni v komunálních volbách zvolen zastupitelem za ODS. To, že by spolupracoval s komunistickou tajnou službou, však stále popírá.

Bývalý voják s hodností majora, který údajně působil ve vojenské kontrarozvědce pod krycím jménem Leoš, zastával významný post na plzeňské radnici.

Podle oficiálních seznamů spolupracovníků vojenské kontrarozvědky je veden jako agent. Charvát se ale brání a reaguje: "Podal jsem tedy žalobu, tak doufám, že budu očištěn." Na otázku, zda opravdu nepodepsal žádnou spolupráci s kontrarozvědkou, odpovídá: "Nejsem si toho vědom."

Každý kandidát ODS musel před komunálními volbami odevzdat lustrační osvědčení. Charvát byl ale nemocný.

O tom, že je zastupitel za ODS a městský radní Charvát na seznamu agentů kontrarozvědky, se začalo v Plzni mluvit koncem roku. Ukázalo se, že neodevzdal ODS lustrační osvědčení, ale jen prověrku NBÚ pro nejnižší stupeň utajení, která s lustrací nemá nic společného. Plzeňské ODS to ale tehdy stačilo a Charváta dokonce dosadila na post městského radního.

Po aféře Charvát vystoupil z ODS a vzdal se i křesla radního, odmítl ale odejít ze zastupitelstva města s tím, že se napřed hodlá soudit. Soud prohrál, a i když se údajně chystá odvolat, očekává se jeho rezignace i na zastupitelský post, jak koncem roku slíbil. Charvát se o ní s námi odmítl bavit.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz