Zpravodajství

Digitalizace dostala od vlády zelenou

Vláda ve středu schválila návrh novely mediálních zákonů, které mají rozhýbat digitalizaci v České republice. Návrh počítá s tím, že dosavadní soukromé celoplošné televize opustí své kmitočty, které mohou provozovat do roku 2017, a umožní tím nástup nových digitálních televizí.

Prvním místem, na kterém bude vypnuté analogové vysílání, je Domažlicko. Od 1. září se tady diváci neobejdou bez takzvaných set top boxů. Digitální vysílání nabízí kromě lepší kvality i možnost volit z více programů.

Nově vznikající digitální televize jsou spokojené. Současné soukromé celoplošné televize jsou ale k návrhu zákona znatelně chladnější.
K tomu, aby digitalizace začala, se musí Prima a Nova vzdát kmitočtů, na které mají nárok až do roku 2017. Za to měly dostat takzvané kompenzační licence.

"V původním návrhu měla TV Nova dvě kompenzační licence- a to každou na 12 let. Dnes je situace jiná. Dostáváme jednu licenci a to na 3-5 let. To je podle nás nedostatečné," řekl generální ředitel TV Nova Petr Dvořák.

Neznámou je také pokrytí republiky signálem. Novu dnes může sledovat více než 95 procent obyvatel. Na otázku, zda provozovatelé digitálních sítí dokážou v budoucnu zajistit naší televizi stejné pokrytí, nedokázal ministr Langer odpovědět.

Pokud návrh schválí parlament, mohl by digitální zákon začít platit už na začátku příštího roku.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz