Zpravodajství

Práci načerno má zamezit nový zákon

Práci načerno má zamezit nový zákon

V Česku stále neubývá cizinců, kteří tu pracují načerno. Firmám za to hrozí totiž pouze pokuta. Vše by se ale mohlo brzy změnit. Poslanci připravují zákon, podle kterého by mělo být nelegální zaměstnávání cizinců trestným činem.

Zdroj: TV Nova

Podle oficiálních odhadů pracuje v České republice nelegálně až čtvrt milionu lidí, často jde o cizince. Trest by podle nového paragrafu čekal je i jejich zaměstnavatele. Podle Nečase je zatím předčasné hovořit o výši trestu, napsala Mladá fronta Dnes. Ministr ale prozradil, že vyšší tresty by měly postihnout především zaměstnavatele.

Ministr vnitra Ivan Langer věří, že trestání práce načerno může zabránit i nelegální migraci cizinců do Česka.

Maximální pokuta pro firmy za zaměstnávání načerno je v současné době dva miliony korun, většina postihů se však pohybuje jen v řádech desítek tisíc korun. Ty firma ušetří na daních a pojištěních, které za nelegálně zaměstnaného člověka neodvede.

Nový paragraf má zřejmě velkou šanci, že u politiků projde, napsala MfD. Souhlasí s ním i odboráři. "Podpořili bychom to," prohlásil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Práce načerno je trestná v sedmnácti zemích Evropské unie, někde za ni hrozí i trest vězení.

V severních Čechách dělají hlavně Ukrajinci

Severočeští celníci v Ústeckém a Libereckém kraji za první pololetí letošního roku při 113 kontrolách odhalili 33 firem, které načerno zaměstnávaly cizince. Zadrželi při nich 88 lidí ze zemí mimo Evropskou unii, nejčastěji z Ukrajiny a Vietnamu. Informoval o tom mluvčí ústeckého celního ředitelství Jiří Nejedlý.

Ukrajinci jsou podle celníků nelegálně zaměstnáváni zejména ve stavebnictví a Vietnamci v oblasti obchodu a služeb. Pracují nejen v různých obchodech, ale také v gastronomických provozovnách a stáncích s rychlým občerstvením.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz