Zpravodajství

Led z ledovce zabil českého občana v Norsku

Červenec je ideální termín pro zahraniční dovolené. Češi ale mnohdy přeceňují své síly a jejich dobrodružství mají tragický konec. Ve středu zahynul na severu Norska 51letý český turista. Informoval o tom norský deník Afenposten. Našemu serveru úmrtí turisty potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Reportáž připravila Martina Julinová.

Oběť pádu kusu ledu z ledovce byla pohřešována od středečního odpoledne. Spolu s mužem bylo na ledovci dalších zhruba 50 Čechů.
Záchranáři hledali pohřešovaného šest hodin. Spadl na něj obrovský balvan ledu, který vážil tuny.

Turista se vydal za dobrodružstvím do ledovcové oblasti Svartisen - asi tisíc kilometrů severně od hlavního města Oslo. Výlet se změnil v drama ve chvíli, kdy se uvolnila lavina a muže zasypaly tuny ledu.

Záchranáři se dostali na místo neštěstí asi po hodině a půl. Tělo totiž leželo v terénu, který je těžko přístupný. Obrovský kus ledu se jim podařilo odstranit až za pomoci vrtulníku.

Jak uvedl internetový server místního deníku Rana Blad s odvoláním na velitele záchranných prací Geira Riiseho, až vrtulník musel odstranit mohutný blok ledu, který turistu zavalil.

"Záchranné práce byly velmi obtížné vzhledem k pokračujícímu riziku pádu dalších ledových bloků," řekl Riise. Policie byla o neštěstí informována odpoledne, ale tělo oběti se kvůli nedostupnému terénu a nebezpečným místním podmínkám podařilo vyprostit až ve večerních hodinách.

Místo neštěstí - ledovcová oblast Svartisen - leží několik desítek kilometrů od norského městečka Mo i Rana asi 1000 kilometrů severně od hlavního města Osla.

Při pádu kusu ledu z ledovce se zranila i jedna žena. Záchranáři ji ve člunu převezli k ošetření. Žena ale nebyla vážně zraněna, napsal Afenposten.

Smrt turisty v Rusku

Český turista zemřel v tomto týdnu také v pondělí na jihu Ruska. Při výstupu na jeden z kavkazských vrcholů jej doprovázela jeho manželka, které se nic nestalo.

"Horolezec se utrhl na strmé stěně na jednom z nejnebezpečnějších úseků cesty na horu Džangitau, kde často padá kamení a led," řekl mluvčí ministerstva pro mimořádné situace Kabardinsko-balkarské republiky Kantemir Davydov. Podle něj ženě českého horolezce pomohli se sestupem ruští horolezci, kteří šli stejnou cestou.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz