Zpravodajství

Eutanázii možná podpoří ČSSD, lidovci jsou proti

Eutanázii možná podpoří ČSSD, lidovci jsou proti
Zdroj: TV Nova

Ve vládě se schyluje k dalšímu střetu. Tentokrát kvůli eutanázii. Lidovcům totiž dochází trpělivost s poslancem ODS Šťastným, který chystá zákon na její legalizaci. Dokonce kvůli tomu hrozí rozkolem v koalici. Šťastný ale tvrdí, že mu jde jen o to, aby lidé nevyléčitelné nemocní měli právo svobodně si určit, jestli chtějí dál žít nebo ne.

Snímky ženy z Floridy před dvěma lety obletěly svět. Po patnácti letech v kómatu ji lékaři na přání manžela odpojili od přístrojů. Něco takového u nás není možné. Poslanec ODS Šťastný ovšem chystá zákon, který by eutanázii povolil. Musel by si ji ale přát sám pacient.

"Člověk by v určitých specifických případech měl mít právo požádat o důstojný odchod ze života," řekl TV Nova poslanec Šťastný.

Vše by se ale řídilo přísnými pravidly. O eutanazii by mohl požádat pacient, kterému už není pomoci a trpí. Musel by být příčetný a dát s usmrcením souhlas před notářem. Podle průzkumu eutanazii schvalují dvě třetiny lidí.

Ve vládní koalici to ale začalo dělat zlou krev. Sáhnout někomu na život, byť s dobrým úmyslem, je totiž pro KDU-ČSL tabu.
Lidovcům se nelíbí ani to, že tento zákon chystá vládní poslanec. Podle nich by to měla koalice řešit. Znejistěli ve chvíli, kdy se k eutanázii začíná hlásit i ČSSD, což šanci na její povolení zvyšuje.

Podle šéfa poslanců ODS jsou ale obavy lidovců předčasné.Šťastný totiž zákon o eutanázii zatím do sněmovny oficiálně nepředložil.

Eutanázii nepodporoval jenom Kevorkian

Spojenými státy v době prezidentství Billa Clintona hýbal případ doktora smrt, jak byl přezdíván Jack Kevorkian. Muž, který asistoval u 130 úmrtí, byl odsouzen za jednu vraždu na 25 let. Letos v červnu byl kvůli zdravotnímu stavu propuštěn. 

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil již začátkem letošního roku navrhoval, aby za zabití na přání byl nižší nebo nulový trest. Teď se však obává, že kvůli tomuto paragrafu by bylo ohroženo schválení nového trestního zákoníku. I nadále by tedy eutanázie měla být soudy vnímána jako vražda.

Velké diskuse a emoce vyvolává ukončení života na přání, tedy eutanazie, po celém světě. Známým příkladem je případ nevyléčitelně nemocné ženy z Velké Británie Diane Pretty, která byla ochrnutá od krku dolů. Její trápení měla ukončit právě smrt na přání, kterou měl vykonat její manžel. Jenže soud by ho za něco takového poslal do vězení.

Nejednotný názor panuje i mezi politiky. Jednoznačně proti se staví církev. Ve světě je legální eutanazie povolena v Nizozemsku a Belgii. V těchto dvou státech ji upravují speciální zákony, které byly přijaty v roce 2001 až 2002. Tolerují ji v Oregonu, Kolumbii a ve Švýcarsku. Trestná je například ve Španělsku, Německu a Dánsku. Proti legalizaci eutanazie v České republice chce bojovat rada zdravotně postižených. Bojí se především toho, že se bude legálně vraždit třeba kvůli dědictví.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz