Zpravodajství

V Praze zřejmě bude Slovanská epopej od Alfonse Muchy

Slavná Slovanská epopej Alfonse Muchy, by se už brzy mohla přestěhovat z Moravského Krumlova do Prahy. O osudu obrazů, na nichž slavný malíř ztvárnil dějiny slovanského národa, ve čtvrtek na pražském magistrátu jednal vnuk Alfonse Muchy John. Na tom, že je třeba dílo přestěhovat je shoda. spor je především o lokalitu.

Slované v pravlasti, Jan Amos Komenský, kázání Mistra Jana Husa v Betlémské kapli. To jsou namátkou tři obrazy z celkových 20, které nám závidí celý svět.

První obraz začal Mucha malovat v roce 1910, poslední dokončil až o 18 let později. Obrazy mají rozměry až deset krát deset metrů. Sehnat kvalitní podklad pro takto rozměrná díla byl tehdy velký problém.

Plátna pocházejí z lodních plachet dovezených až z Bruselu.

Přestože Alfons Mucha své vrcholné dílo v závěti odkázal Praze, obrazy jsou vystavené na zámku v Moravském Krumlově. Praha doteď nenašla vhodné místo. To by se nyní ale mělo změnit.

V Praze by měl pro epopej vzniknout pavilon. Mimoúrovňová schodiště umožní shlédnout obří plátna z různých perspektiv. Cena je 160 milionů korun.

Johnu Muchovi se ale nelíbí pavilon a ani místo, kde má stát. Výstaviště v pražských Holešovicích je prý příliš zapadlé a spíš než s kulturou je spojované s kolotoči a houpačkami.

Mucha navrhuje spíš centrum města. Tam ale podle architektů nejsou žádné vhodné budovy. Změna lokality by navíc výrazně oddálila stěhování obrazů, plánované na rok 2010.

To, zda bude slovanská epopej k vidění v centru Prahy, nebo tady v areálu výstaviště, bude jasné do konce roku.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz