Zpravodajství

Vyhrožují exstarostovi, kterého nahradila Janáčková

Bývalému starostovi ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Radomíru Michniakovi (ODS) vyhrožuje anonym smrtí. V současné době je starostkou tohoto obvodu senátorka Liana Janáčková (Nezávislí). Michniak před několika dny poskytl médiím nahrávku s jejími podle mnohých rasistickými výroky na adresu Romů.

"Já jsem byl ve čtvrtek na okresním státním zastupitelství podat trestní oznámení na neznámého pachatele," řekl Nově Michniak. Domnívá se, že za dopisem stojí někdo z okolí Janáčkové. Vyjádření Janáčkové se nepodařilo získat, senátorka je podle její asistentky na dovolené, uvedla Nova.

Nahrávka, kterou Michniak poskytl médiím, údajně pochází z loňského jednání bytového odboru v ostravském obvodě. Starousedlíci z kolonie Bedřiška si stěžovali na chování romských sousedů. Janáčková podle záznamu pronesla, že je rasistka. V souvislosti s Romy padla zmínka o schopnostech cikánů zase se domnožit, dynamitu či vysokém plotě s elektřinou.

Janáčková se za výroky omluvila, prý byly vyřčeny ve vypjaté atmosféře. Z funkce místopředsedkyně senátního výboru pro lidská práva odstoupit nehodlá.

Radnice obvodu Mariánské Hory a Hulváky prodělala v posledních týdnech politický převrat. Změnu ve vedení obvodu iniciovala právě staronová starostka Janáčková, která nahradila Michniaka. 

K opětovnému získání funkce pomohl Janáčkové hlas zastupitelky Dagmar Stachové (ODS), která podpořila novou koalici nezávislých a komunistů. Předtím radnici vedla ODS, ČSSD a KDU-ČSL. Janáčková byla obvodní starostkou od roku 1990, sedm měsíců od loňských komunálních voleb do letošního června vedl radnici Michniak.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz