Zpravodajství

Cizinci si stěžují na zdlouhavé vyřizování rodných čísel

Cizinci si stěžují na zdlouhavé vyřizování rodných čísel
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo vnitra nezvládá nápor cizinců, kteří žádají o rodná čísla. Od roku 2003 totiž musí mít rodné číslo každý cizinec, který u nás platí sociální pojištění. Zatímco před rokem 2003, kdy měl agendu na starosti statistický úřad, se na přidělení čekalo čtrnáct dnů, teď je to i více než dva roky.

Paní Fumiko u nás pracuje už několik let. V roce 2005 zažádala na cizinecké policii o přidělení rodného čísla. Dodnes ho nemá.

Po dvou letech čekání manžel paní Fumiko volal na cizineckou policii. Tam mu řekli, že jejich žádost nemají.

Ministerstvo vnitra, které má rodná čísla pro cizince v kompetenci od roku 2003, chybu přiznává. Žádostí je prý tolik, že je úředníci nestačí vyřizovat.

Za zmatek údajně může existence tří databází. Před rokem 2003 přiděloval čísla statistický úřad a česká správa sociálního zabezpečení. Obě databáze pak přešly pod ministerstvo. Proč se problém řeší až teď, nikdo nedokázal vysvětlit.

Problém pociťují i podnikatelé zaměstnávající cizince. Kvůli zdlouhavému postupu ministerstva musí porušovat zákon nejen oni, ale i sociálka.

Správa sociálního zabezpečení musela vytvořit zvláštní evidenční čísla. Ta platí až do chvíle, než dostanou cizinci rodné číslo.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz