Zpravodajství

V Česku jezdí příliš mnoho starých aut

V Česku jezdí příliš mnoho starých aut

Více než dvě pětiny vozového parku tvoří v České republice auta starší patnácti let. Odborníci to nevidí moc rádi. Starší vozy jsou totiž méně bezpečné a nepřispívají ani k lepšímu životnímu prostředí.

Zdroj: TV Nova

Mezi auty, která jsou starší patnácti let, převažují staré modely Škodovek a auta zahraničních výrobců.

Počet osobních aut na českých silnicích se od začátku roku zvýšil o téměř 109.000 vozů a přesáhl 4,217 milionu. Průměrné stáří vozového parku se stejně jako na začátku roku pohybovalo kolem 13,9 roku. Uvedlo to dnes Sdružení automobilového průmyslu.

Celkem v centrálním registru vozidel letos do pololetí přibylo téměř 177.000 aut, vyřazeno bylo 68.270 vozů. Na nových registracích se více než 60 procenty podílely ojetiny z dovozu, nových aut majitelé přihlásili 67.560.

Dovoz ojetých aut se proti loňskému roku zvýšil zhruba o třetinu. Nárůst je podle ředitele sdružení Antonína Šípka dán růstem dovozů aut starých deset a více let. Za celý rok by počet dovážených ojetin mohl stoupnout až na rekordních 240.000.

Podíl ojetin na registracích je nejvyšší právě u osobních aut. Například u registrací lehkých užitkových aut tvoří ojeté vozy 15 procent, u nákladních aut a autobusů je to kolem 28 procent. U motocyklů dosahuje podíl strojů z druhé ruky 46 procent.

Celkem přibylo v prvním pololetí v registru 266.762 vozidel všech kategorií, což je o čtvrtinu více než loni. Ojetá vozidla se na registracích podílela 49 procenty.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz