Zpravodajství

Plastiku Jana Husa ničí lešení

Odborová organizace restaurátorů podala trestní oznámení na neznámého pachatele, pro ničení velmi vzácného pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí. Problémem, je, že pomník obepíná lešení pokryté železnou sítí na níž visí reklama. A právě tato síť silně koroduje a při dešti rez skapává přímo na historické kameny, které postupně zabarvuje oranžovou barvou.

Takto teď vypadá rekonstruovaný Husův pomník sochaře Ladislava Šalouna - je pokryt reklamou nataženou na železné pletivo. A právě Odborová organizace restaurátorů tento stav považuje za alarmující.

Stačí aby trochu zapršelo a oranžové fleky jsou výraznější a výraznější. Tam kde dělníci nechali kusy pletiva ležet jsou jasně vidět rezavé stopy. Pokud se okamžitě nezasáhne, prý bude na vyčištění potřeba chemikálie.

Odborová organizace památkářů podala trestní oznámení na neznámého pachatele s tím, že jde o hrubé porušení památkového zákona.

Společnost Qeep, správce reklamní plochy, už přislíbila, že síť vymění za nekorodující. Tu současnou, ale prý nechala ošetřit proti korozi.

Radní Richtera by rád nechal zcela odstranit reklamu na Husově památníku. Je prý totiž jen zdrojem kritik ze strany odborné i laické veřejnosti.

Problém je ale v tom, že dnes už odvolaný ředitel Galerie hlavního města Prahy Karel Srp uzavřel s firmou Qeep smlouvu, která je podle magistrátu prakticky nevypověditelná.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz