Zpravodajství

Plastiku Jana Husa ničí lešení

Odborová organizace restaurátorů podala trestní oznámení na neznámého pachatele, pro ničení velmi vzácného pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí. Problémem, je, že pomník obepíná lešení pokryté železnou sítí na níž visí reklama. A právě tato síť silně koroduje a při dešti rez skapává přímo na historické kameny, které postupně zabarvuje oranžovou barvou.

Takto teď vypadá rekonstruovaný Husův pomník sochaře Ladislava Šalouna - je pokryt reklamou nataženou na železné pletivo. A právě Odborová organizace restaurátorů tento stav považuje za alarmující.

Stačí aby trochu zapršelo a oranžové fleky jsou výraznější a výraznější. Tam kde dělníci nechali kusy pletiva ležet jsou jasně vidět rezavé stopy. Pokud se okamžitě nezasáhne, prý bude na vyčištění potřeba chemikálie.

Odborová organizace památkářů podala trestní oznámení na neznámého pachatele s tím, že jde o hrubé porušení památkového zákona.

Společnost Qeep, správce reklamní plochy, už přislíbila, že síť vymění za nekorodující. Tu současnou, ale prý nechala ošetřit proti korozi.

Radní Richtera by rád nechal zcela odstranit reklamu na Husově památníku. Je prý totiž jen zdrojem kritik ze strany odborné i laické veřejnosti.

Problém je ale v tom, že dnes už odvolaný ředitel Galerie hlavního města Prahy Karel Srp uzavřel s firmou Qeep smlouvu, která je podle magistrátu prakticky nevypověditelná.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz