Zpravodajství

Ministerstvo se chce lépe starat o válečné veterány

Ministerstvo se chce lépe starat o válečné veterány

Ministerstvo obrany připravuje pro válečné veterány revoluční novinky. Ve všech krajích od prvního srpna začnou fungovat takzvaní terénní pracovníci. Ti budou navštěvovat veterány přímo doma a pomáhat jim. Ministerstvo také zprovozní bezplatnou linku, kde budou moci získat potřebné informace.

Zdroj: TV Nova

Českoslovenští letci pomáhali vybojovat leteckou bitvu o Británii, stovky československých vojáků bránily Libyjský přístav Tobruk před Rommelovými jednotkami a českoslovenští vojáci dobývali i Dukelský průsmyk při osvobozování republiky.

Zato si vojáci zaslouží víc než jen uznání, mají nárok na různé renty a finanční příspěvky, jenže o tom mnohdy ani neví.

V této chvíli exituje 1500 evidovaných druhoválečných veteránů a další stovky neevidovaných.

Příspěvek na rekreaci, příspěvek na lázně nebo příspěk k překonání tiživé životní situace.

Navíc ministerstvo pomáhá najít veteránům v jejich okolí domov důchodců, léčebnu dlouhodobě nemocných a nebo je ubytovává přímo v domovech pro veterány.

Protože jsou veteráni staří lidé, většinou nemají internet, nemohou obcházet úřady, často ani neví na co všechno mají nárok, rozhodlo se ministerstvo pro dvě novinky.

Vznikne informační linka pro veterány a vznikne instit terénních pracovníků.

Terenními pracovníky budou přímo veteráni nebo jiní vojenští důchodci, kterým zdraví dovolí, aby obcházeli a pomáhali ostatním. Motem prý je: Když nemůže veterán na úřad, musí úřad ze veteránem.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz