Zpravodajství

Národní strana rozdávala letáky proti Romům

Národní strana rozdávala letáky proti Romům

Nasazení zásahové jednotky městských strážníků se psy i velkého počtu policistů si dnes večer vyžádala akce příznivců pravicové extrémní Národní strany v litvínovské čtvrti Janov. Pětice jejích přívrženců se do Janova, kde žije početná romská komunita, vydala rozdávat stranický tisk - Národní listy.

Romové jejich konání přijali s klidem, někteří si dokonce vzali výtisky novin a na ulici si je četli. Žádné konflikty nevznikly, policisté nemuseli zasahovat.

Podle Pavla Sedláčka z Národní strany do Janova přijeli hlavně proto, aby se seznámili se zdejší situací a místním obyvatelům rozdali výtisky stranických novin.

 Největší zájem o tiskovinu měly děti.

V nich se podle něho o romské problematice velmi často píše, autoři článků se proto chtěli seznámit se situací. Sedláček odmítl, že by se do Janova přijeli poprat.

Příznivci Národní strany rozdávali dva poslední výtisky novin. V jednom se o romské otázce nepsalo vůbec, v druhém pak byla rasismu a Romům věnována téměř celá strana.

Na ní se psalo o tom, že Národní stranu policie kvůli názorům na Romy vyšetřuje pro podezření z rasismu. V dalším článku se pak redaktoři tvrdili, že spíše než rasová nenávist v Česku vládne rasová beznaděj.

Romové, kteří o akci věděli předem, a desítky se jich proto vydaly do sídliště, nechali skupinu rozdávajících v klidu. Romský aktivista Dušan Miko řekl, že rozdávání novin nepovažuje za provokaci.

Podle něho je dokonce dobře, když se místní Romové dozvědí, jak o nich někteří lidé v České republice píší a jaké na ně mají názory. Mezi některými Romy noviny dokonce vyvolali debatu o tom, jestli je jejich zástupci dobře hájí na komunální a republikové úrovni. Někteří Romové si stěžovali, že mnozí aktivisté se místo hájení jejich požadavků na politice spíše vydělávají.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz