Zpravodajství

Kvůli stavbě obchvatu vysychají místní potoky: vzácní živočichové jsou ohroženi

Kvůli stavbě obchvatu Prahy vysychají v oblasti Cholupic a Komořan místní potoky, ve kterých žili vzácní živočichové. Jedním z nich je mlok skvrnitý a o tuto raritu už Praha nejspíš přišla. Česká inspekce životního prostředí požaduje po Ředitelství silnic a dálnic okamžité řešení a vrácení vody do Cholupického potoka. Dosavadní zavodnění je naprosto nedostatečné.

Spodní voda klesla v okolí tunelu už o dvanáct metrů. Na obchvat Prahy se netrpělivě čeká už několik let. Česká inspekce životního prostředí tvrdí, že při plánování stavby za miliardy se neřešilo, co hloubení štol a tunelů udělá s okolní přírodou.

Hladina spodních vod se snížila zhruba o 10 -12 metrů

Hladina spodních vod se snížila zhruba o 10 -12 metrů, což mělo za následek že byla narušena vlastně ta napájecí schopnost té pramenné oblasti. Hned několik pražských potoků v okolí Komořan přišlo úplně o vodu a vše živé začalo umírat. Investor stavby se hájí, že stržení pramenů se nedalo zabránit.

V Cholupickém potoce žil na jediném místě v Praze mlok skvrnitý a mnoho dalších vzácných živočichů. I když se teď potok napouští uměle, a to čištěnou vodou ze stavební jámy, je to málo. Na břehu jsou stále vidět stopy kam sahala voda dřív a teď je jí jen na dně.
Podle inspekce měl být tunel ne drenážní, ale plně utěsněný. Tím, že klesla spodní voda o dvanáct metrů začnou usychat stromy v okolí tunelu.

Inspekce zahájí s investorem stavby správní řízení a bude požadovat rychlou nápravu. Ten už má v plánu řešení. Ředitelství silnic a dálnic prý začne čerpat vodu do Cholupického potoka ve velkém až za tři roky. To je podle inspekce za příliš dlouho a šance, že se sem vrátí původní život, je jen minimální.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz