Zpravodajství

Nejsou praktičtí lékaři

České republice chybí praktičtí lékaři. Řada z nich má už tolik pacientů, že další prostě nepřijímá. Když některý odejde, sehnat za něj jiného je velký problém. To už na vlastní kůži pocítila řada obcí. Navíc sami praktici říkají, že situace se bude ještě zhoršovat. Polovině z nich je totiž více než 50 let a nových přichází do oboru jen minimum.

Unhošť ve středních Čechách - Stovky obyvatel tady byly několik měsíců bez praktického lékaře.

Jejich lékařka totiž odešla na mateřskou dovolenou a sehnat na její místo někoho jiného bylo téměř nemožné. Praktických lékařů je totiž málo a řada z nich už nové pacienty ani nepřijímá.

A bude prý ještě hůř..

Polovině praktických lékařů je totiž více než 50 let a řada z nich pracuje, ačkoli už je v důchodovém věku. Někteří dokonce v ordinaci už oslavili i 70. narozeniny.

Hlavní problém je v tom, že lékaře, kteří odcházejí, nemá kdo nahradit. Lenka Zachová je jednou z mála, která je na povinné praxi v nemocnici a chce se stát praktickou lékařkou. Většina jejích kolegů se rozhodla jinak.

Problém je v i penězích

Praktici si stěžují na to, že dostávají málo zaplaceno. Navíc stát nedává ani dostatek peněz na to, aby v nemocnicích zaplatil za praxi, kterou tam noví uchazeči musejí projít. Například na Vysočině proto musel zasáhnout kraj.

Ministerstvo a VZP ale slibují, že bude lépe

Pojišťovna prý praktikům přidá a stát dá více peněz na vzdělávání budoucích lékařů.
Více peněz do vzdělávání by podle ministerstva mělo jít už příští rok. Než se ale zastaví úbytek praktických lékařů, bude to ještě nějaký čas trvat.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz