Zpravodajství

Zámecký park v Buchlovicích zaplavily česnekové speciality

Česnekové království v sobotu připomínal zámek Buchlovice na Uherskohradišťsku. Konal se zde totiž 6. ročník Festivalu česneku, okořeněný i 5. ročníkem mistrovství ČR v plivání česneku na dálku. „Do závodu se zapojilo asi 60 účastníků, na festival celkem zavítalo přes 1000 lidí," řekl organizátor Miloslav Hrdý.

Festival zahájila česneková hymna a přípitek česnekovým zákysem, údajně pro sjednocení dechu. "Hymnu máme již třetí. Tentokrát na známou melodii Ej od Buchlova větr věje. S folkloristy ji zpívala masa lidí," uvedl Hrdý.

Vyznavači česneku, mezi nimiž nechyběli ani zástupci bratislavského Klubu ctitelů česneku, si v gurmánské aleji pochutnávali na řadě specialit, jejichž nedílnou ingrediencí je právě tato zelenina. Na jídelním lístku se kromě tradičních pochoutek jako jsou bramborové placky, topinky či langoše s česnekem objevily i různé česnekové nápoje, koláče či produkty zdravé výživy.

Česnek byl ukrytý i v rozmanitých dekoracích a také se stal předmětem řady sportovních klání. Soutěžící měřili síly v lovení česneku nebo v lukostřelbě na česnekový cíl. Utkali se i čichači, ženy zase ocenily česnekové motivy na nehty. Vrcholem všech klání však byl český šampionát v plivání česneku na dálku.

Rekord Štěpána Hrni z Buchlovic 8,83 metru z roku 2004 ani tentokráte nikdo neohrozil

Letošním vítězem se výkonem 8,42 metru stal Josef Bojko z Uherského Hradiště. Mezi ženami se radovala Michaela Habartová z Kunovic, která stroužky česneku poslala do vzdálenosti 5,74 metru.

Česnek patří neodmyslitelně k hlavním plodinám, které se pěstují na Slovácku. Nejvíce se na zemědělských plochách rozšířil v polovině minulého století, kdy se na Moravě zakládala zemědělská družstva. Letošní rok prý česneku docela přál. "Sám to můžu potvrdit z úrody na dvou zahrádkách. Měl jsem pět druhů česneku a kromě jednoho byly vynikající," poznamenal Hrdý.

Cílem organizátorů festivalu je kromě dobré zábavy především snaha podpořit místní pěstitele česneku. "Naším přáním je, aby si lidé koupili raději česnek z Dolního Němčí či z Nivnice než z Číny nebo ze Španělska," uzavřel Miloslav Hrdý.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz