Zpravodajství

Marie Benešová tvrdí: Kontrola peněz z Evropské unie u nás už několik měsíců nefunguje

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně a současně stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová tvrdí, že u nás už několik měsíců nefunguje kontrola peněz z Evropské unie. Na Nejvyšším státním zastupitelství existoval systém zvaný AFCOS a měl za úkol odhalovat podvodníky, kteří by neoprávněně získávali peníze z unie.

Ministerstvo spravedlnosti to odmítá. Systém prý dál funguje ale měl by přejít na ministerstvo financí. Brusel ročně rozdá na dotacích miliardy Eur. Každý rok se ale najde spousta podvodníků a to i u nás. Jednoho takového loni poslal soud na sedm let do vězení. Ruský podnikatel Sergej Morev chtěl ze sedmi a půl milionové dotace z Unie rozjet výrobu konzerv. Nekoupil ale ani jeden stroj a peníze utratil sám.

Evropská unie požaduje, aby každá země měla svůj kontrolní systém. U nás máme už několik let Koordinační službu pro boj proti podvodům zvanou AFCOS. Podle Marie Benešové teď tento systém nefunguje.

Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že systém AFCOS prý stále funguje. Praxí se ale ukázalo, že státní zástupci místo odhalování podvodů spíš kontrolují jen nesrovnalosti v účetnictví žadatelů. Proto by se měla agenda přesunout na ministerstvo financí.

Pokud vláda příští měsíc schválí přesunutí agendy na ministerstvo financí, jeho úředníci by pak peníze z unie měli kontrolovat od nového roku.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz