Zpravodajství

V ČR klesá počet azylantů

V České Republice klesá rok od roku počet žadatelů o azyl. Ministerstvo vnitra na to reaguje tím, že bude rušit azylová zařízení. Důvodem je jich slabá vytíženost. Od začátku roku se pohybuje okolo 75%, což je pět procent pod hranicí která je považována z hlediska efektivity provozu za optimální.

Letos by se mělo zavřít jedno pobytové centrum. Jde o středisko Zbýšov. Zaměstnanci se o jeho konci dozvěděli teprve před několika dny. Teď tam panuje napjatá atmosféra, zaměstnancům bude předáno ukončení pracovního poměru.

Stěhování do jiných zařízení tak čeká všechny klienty zbýšovského pobytového střediska.

Zatímco ve Zbýšově připravují stěhování, o několik kilometrů dál v Zastávce u Brna mají zatím jistotu, že zrušeni nebudou.

Počet žadatelů o azyl v České republice po vstupu do Evropské unie klesá

Zatímco v roce 2003 žádalo více než 11 000 lidí, v loňském roce to bylo jen necelých 3 500. Odhady pro letošek dokonce uvádějí jen kolem 2 000 žadatelů. Důvodů je několik. Hlavním je vstup do evropské unie a přijetí takzvaného dublinského nařízení.

Pokud se totiž dostane běženec na území státu musí, zde požádat o azyl, a právě proto se teď azylanti našemu území vyhýbají. Dříve to přitom fungovalo tak, že česká republika byla zastávkou na jejich cestě.

I když se některá zařízení zruší, zůstává podle ministerstva pořád dostatečná rezerva pro případ, že by do Čech přišlo nečekané množství běženců.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz