Zpravodajství

V Německu se chystá vydání Hitlerova Mein Kampfu

Němečtí historikové chtějí znovu vydat kontroverzní dílo Adolfa Hitlera "Mein Kampf". Tentokrát ale s literárním a historickým komentářem. Snaží se tak předběhnout německé neonacisty, kteří by knihu také rádi viděli znovu v tisku.

Hitlerova doktrína o nadřazené árijské rase se stala ve 30. letech biblí celého Německa. Po druhé světové válce ji ale čekal zákaz vydávání. Teď ji chtějí němečtí historici znovu národu připomenout. S vlastním komentářem.

Historici věří, že tak předejdou zneužití Mein Kampfu neonacisty v jejich prospěch. Ti by ho mohli použít jako nástroj propagandy. Od roku 2015 bude moci knihu vydat jakékoli nakladatelství v Německu.

Proti nápadu historiků ale stojí německá židovská obec. Tvrdí, že by Můj boj na pultech knihkupectví, i když s komentářem, zneuctil všechny Hitlerovy oběti, tedy hlavně Židy.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz