Zpravodajství

Část ODS je pro referendum o euru

Bude se u nás platit eurem nebo ne? O tom by měli rozhodnout sami obyvatelé v referendu. Alespoň to chce prosazovat europoslanec a člen výkonné rady ODS Hynek Fajmon. Občanští demokraté o tom zatím nejednali, ale rozhodně nemají všichni stejný názor. Také většině ostatních parlamentních stran se do referenda o euru nechce.

Podle průzkumu z letošního ledna si zavedení eura u nás přeje polovina obyvatel. O sedm procent méně je jich proti.

To, aby si mohli lidé u nás sami vybrat, jestli chtějí v budoucnu platit eurem, nebo ne, teď hodlá prosazovat europoslanec za ODS Hynek Fajmon. Podle něj by se o referendu mělo diskutovat na podzimním kongresu občanských demokratů.

Fajmonův návrh na referendum o euru by se zamlouval komunistům.
Ostatní politické strany jsou spíš zdrženlivější.

Pevný termín, kdy by u nás lidé mohli definitivně vyměnit koruny za eura, totiž stále vláda nestanovila.

Původně se plánovalo, že obyvatelé České republiky budou platit eurem už v roce 2010.

Kvůli neutěšenému stavu veřejných financí ale tenhle termín opustila.

Kalousek je pro rok 2012

Ministerstvo financí teď vidí jako reálný rok 2012. Jenže ani tenhle termín zatím není pevně stanovený. Jednat by se o něm mělo na srpnovém zasedání vlády.

"Domnívám se, že v tom národním plánu by mohl být termín přijetí k 1. 1. 2012," řekl v únoru Kalousek. Někteří analytici počítají se zavedením eura v letech 2012 až 2013. "V každém případě se hlásím k tomu, že abychom k přijetí eura měli pevně stanovené termíny. Zatím je jasné, že euro se odkládá za rok 2010," řekl Kalousek.

Evropská komise začátkem prosince v pravidelné hodnotící zprávě uvedla, že Česko plní plní pouze dvě kritéria ze čtyř, která jsou nutná pro přijetí eura. Jedním z problémů je schodek veřejných financí, který bude činit letos podle odhadu EK až 4,1 procenta hrubého domácího produktu, zatímco pro přijetí eura je nutné ho snížit pod tři procenta.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz