Zpravodajství

Ruští polárníci chtějí získat území pro Rusko

Ruští polárníci chtějí získat území pro Rusko
Zdroj: TV Nova

Ruským polárníkům se podařil mistrovský kousek. Na severním pólu poprvé vyzkoušeli speciální miniponorky. Připravují se totiž na ponor na dno oceánu právě pod severním pólem. O toto území má Rusko veliký zájem. A právě podmořská expedice má teď prokázat, že je oblast spojená s ruskou pevninou.

Komu patří dno Severního ledového oceánu? Ruská expedice chce dokázat, že právě Rusku. Teď se jí podařil první krok. Její podmořské batyskafy Mir 1 a Mir 2 se v Barentsově moři úspěšně ponořily do hloubky 1 311 metrů.

Expedice chce své miniponorky poslat do hloubky neuvěřitelných čtyř kilometrů pod zmrzlou hladinu oceánu. Doufá, že tam získá geologické důkazy o tom, že území je spojené s ruskou pevninou takzvanou sibiřskou zemskou deskou.

To se ale nelíbí Spojeným státům. Ruskou expedici dokonce ze vzduchu pozorovaly letouny Severoatlantické aliance. Oblast je středem zájmu hlavně pro obrovská naleziště ropy a zemního plynu.

Rusko vnímá výzkum na severním pólu jako velmocenský boj a svou sílu chce znovu dokázat. Soupeří tady právě s Američany, jejichž ponorky také často plavaly pod ledovým povrchem. Do hloubky čtyř kilometrů se jim ale nikdy dostat nepodařilo.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz