Zpravodajství

Ruští polárníci chtějí získat území pro Rusko

Ruští polárníci chtějí získat území pro Rusko
Zdroj: TV Nova

Ruským polárníkům se podařil mistrovský kousek. Na severním pólu poprvé vyzkoušeli speciální miniponorky. Připravují se totiž na ponor na dno oceánu právě pod severním pólem. O toto území má Rusko veliký zájem. A právě podmořská expedice má teď prokázat, že je oblast spojená s ruskou pevninou.

Komu patří dno Severního ledového oceánu? Ruská expedice chce dokázat, že právě Rusku. Teď se jí podařil první krok. Její podmořské batyskafy Mir 1 a Mir 2 se v Barentsově moři úspěšně ponořily do hloubky 1 311 metrů.

Expedice chce své miniponorky poslat do hloubky neuvěřitelných čtyř kilometrů pod zmrzlou hladinu oceánu. Doufá, že tam získá geologické důkazy o tom, že území je spojené s ruskou pevninou takzvanou sibiřskou zemskou deskou.

To se ale nelíbí Spojeným státům. Ruskou expedici dokonce ze vzduchu pozorovaly letouny Severoatlantické aliance. Oblast je středem zájmu hlavně pro obrovská naleziště ropy a zemního plynu.

Rusko vnímá výzkum na severním pólu jako velmocenský boj a svou sílu chce znovu dokázat. Soupeří tady právě s Američany, jejichž ponorky také často plavaly pod ledovým povrchem. Do hloubky čtyř kilometrů se jim ale nikdy dostat nepodařilo.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz