Zpravodajství

Krevní barometr ukazuje na množství darované krve

Krevní barometr ukazuje na množství darované krve
Zdroj: TV Nova

Řada transfúzních stanic se potýká s velkým problémem. Přesvědčit dárce, aby přicházeli na odběr krve ve chvíli, kdy se jí nedostává. V jedné pražské nemocnici proto rozjeli projekt s názvem krevní barometr. V některých médiích a na internetu pravidelně zveřejňuje, jaké krevní skupiny je zrovna největší nedostatek.

Od pátku 27. července 2007 do čtvrtka 9. srpna 2007 je nejpotřebnější na transfúzní stanici Thomayerovy nemocnice krevní skupina 0 negativní.

Řada transfúzních stanic se potýká s velkým problémem. Dárci si často nechávají odebrat krev, když ji stanice tak akutně nepotřebují. V situaci, kdy ale nastane problém, pak není dostatek těch, kteří by mohli na odběr přijít.

Darovat krev je totiž možné jen jednou zhruba za tři měsíce. A dlouhodobé zásoby si nemocnice dělat nemohou.

Řada transfúzních stanic už upozorňuje své dárce SMSkami nebo dopisy, že potřebují jejich krev právě teď. Jenže zdaleka ne všude reaguje tolik dárců, kolik je zrovna potřeba.

Ve Strakonicích se proto rozhodli, že si budou dárce vychovávat. Alespoň ty mladé. A od nového školního roku zavedli v posledních ročnících na dvou středních školách nový předmět - dárcovství krve. Ten budou vyučovat v rámci občanské výchovy.

Jedná se zatím o pilotní projekt. Pokud se ale osvědčí, mohlo by se dárcovství krve vyučovat i na dalších školách.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz