Zpravodajství

Úřad vlády nerad zveřejňuje e-maily ministrů

Úřad vlády nerad zveřejňuje e-maily ministrů
Zdroj: TV Nova

Mezi úřadem vlády a občanským sdružením Arnika se rozhořel spor. Sdružení totiž po úřadu vlády požadovalo e-mailové adresy na všechny ministry. Úřad ale zveřejnil pouze čtyři a u zbylých Arniku odkázal na adresy jednotlivých ministerstev. Sdružení tvrdí, že tím došlo k porušení zákona o svobodném přístupu k informacím a zvažuje podání žaloby.

Pokud bude někdo chtít poslat email přímo ministrovi, má smůlu. Adresy na většinu ministrů totiž podle úřadu vlády není možné zveřejnit.

Právě to se dozvědělo i občanské sdružení Arnika. O emaily členů vlády požádalo úřad vlády, aby jim mohlo rozesílat své materiály.
Úřad ale tvrdí, že zákon neporušil. V odpovědi prý mohl uvést emaily jen čtyř ministrů, kteří mají sídlo přímo na úřadu vlády. Ostatní zveřejnit nesmí, protože prý nejsou jeho majetkem, a dotaz tak nepatří do působnosti úřadu.

Mají na to podatelny

"Žádný úřad nezveřejňuje informace, které jsou produktem jiných úřadů. My komunikujeme přes podatelny," uvedl mluvčí úřadu vlády Martin Schmarz.

Sdružení ale tvrdí, že občané mají právo získat kontakty na placené úředníky státu. Podalo odvolání, ale na úřadu znovu neuspělo.

Na první pohled banální spor tak může skončit u soudu. Podle námi osloveného právníka totiž úřad vlády nejedná v souladu se zákonem.

"Úřad tím porušil zákon, odepírá z nesmyslénho a neexistujícího důvodu. Ty informace, které se určitě vztahují k jeho působnosti a je povinen je poskytnout," řekl TV Nova expert Oldřich Kužílek
Sdružení nyní zvažuje, že podá žalobu k soudu. Zveřejnění všech emailových adres ministrů by úřadu mohl nařídit pouze soud.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz