Zpravodajství

Sinice kazí radost z koupání

Meteorologové hlásí po víkendu návrat léta. Tedy alespoň na chvíli. Pokud vyrazíte k vodě, budou se vám hodit informace o její kvalitě, především v přírodních vodních nádržích. A jak už to tak bývá, voda se začíná pomalu kazit. Kde se tedy koupat dá, a kde už ne? Hledali jsme na www stránkách krajských hygienických stanic.

Praha
Zákaz koupání platí v pražském Džbánu, v Hostivaři a Lhotce je sice voda zakalená, ale zdraví nezávadná. Zhoršenou kvalitu vody hlásí Koupaliště Šeberák. Naopak vhodnou vodu ke koupání mají motolské rybníky.

Plzeňský kraj
V Plzeňském kraji je koupání zakázáno v nádrži Hracholusky. Týká se to lokalit na Radosti a na Hrázi. Koupání nedoporučují odborníci ani v nádrži České údolí. Naopak výborné podmínky pro vodní radovánky nabízí Kamenný a Šídlovský rybník.

Jihočeský kraj
Pokud se vydáte na Lipno, pak bezproblémové koupání hlásí jen pláž Lipno nad Vltavou. Naopak zákaz koupání platí na Orlíku, v lokalitách autokempu Radava a u veřejného tábořiště Podolsko. Nevhodná voda ke koupání je pak v rybnících Hejtman a Staňkovský rybník. Hygienici tam zaznamenali výrazně zvýšený výskyt sinic. Koupání nedoporučují zejména citlivým osobám (děti, těhotné ženy, alergici, osoby s oslabeným imunitním systémem), pro ostatní platí koupání omezit a po koupání si převléknout plavky a osprchovat se čistou vodou.

Jihomoravský kraj
Pokud vás čeká dovolená na jižní Moravě, užijete si koupání do sytosti. Kraj Vysočina nabízí milovníkům koupání nejlepší podmínky. Voda je čistá například ve vodní nádrži Letovice - Vranová, ve Vranovské přehradě. Zhoršenou kvalitu vody hlásí z vodní nádrže Pálava, zakalenou ale jinak dobrou vodu má vodní nádrž Nové Mlýny. Bez problémů je i rybník Kovalovice a Suchý.

Pozor na klíšťata
Výpravy za koupáním do přírody ale skrývají i jiná úskalí, než jsou sinice a nevhodná voda. Louky a lesy jsou plné krvelačných parazitů - klíšťat, která čekají na svou příležitost, aby se mohla zakousnout. Hygienici proto vydávají pro každý den tzv. předpověď aktivity klíšťat.

Pro tento víkend platí stupeň 2 ze třístupňové škály. Slovy hygieniků to znamená zvýšené nebezpečí výskytu klíšťat především v listnatých a smíšených porostech. Těm, kteří se vydají do přírody doporučují použít repelent, nesedat si ani nelehat v porostech a po příchodu domů se řádně prohlédnout. Zároveň nedoporučují prodírat se křovím, zejména na okrajích lesů a vodních toků a raději se vyhnout i listnatému mlází.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz