Zpravodajství

Sinice kazí radost z koupání

Meteorologové hlásí po víkendu návrat léta. Tedy alespoň na chvíli. Pokud vyrazíte k vodě, budou se vám hodit informace o její kvalitě, především v přírodních vodních nádržích. A jak už to tak bývá, voda se začíná pomalu kazit. Kde se tedy koupat dá, a kde už ne? Hledali jsme na www stránkách krajských hygienických stanic.

Praha
Zákaz koupání platí v pražském Džbánu, v Hostivaři a Lhotce je sice voda zakalená, ale zdraví nezávadná. Zhoršenou kvalitu vody hlásí Koupaliště Šeberák. Naopak vhodnou vodu ke koupání mají motolské rybníky.

Plzeňský kraj
V Plzeňském kraji je koupání zakázáno v nádrži Hracholusky. Týká se to lokalit na Radosti a na Hrázi. Koupání nedoporučují odborníci ani v nádrži České údolí. Naopak výborné podmínky pro vodní radovánky nabízí Kamenný a Šídlovský rybník.

Jihočeský kraj
Pokud se vydáte na Lipno, pak bezproblémové koupání hlásí jen pláž Lipno nad Vltavou. Naopak zákaz koupání platí na Orlíku, v lokalitách autokempu Radava a u veřejného tábořiště Podolsko. Nevhodná voda ke koupání je pak v rybnících Hejtman a Staňkovský rybník. Hygienici tam zaznamenali výrazně zvýšený výskyt sinic. Koupání nedoporučují zejména citlivým osobám (děti, těhotné ženy, alergici, osoby s oslabeným imunitním systémem), pro ostatní platí koupání omezit a po koupání si převléknout plavky a osprchovat se čistou vodou.

Jihomoravský kraj
Pokud vás čeká dovolená na jižní Moravě, užijete si koupání do sytosti. Kraj Vysočina nabízí milovníkům koupání nejlepší podmínky. Voda je čistá například ve vodní nádrži Letovice - Vranová, ve Vranovské přehradě. Zhoršenou kvalitu vody hlásí z vodní nádrže Pálava, zakalenou ale jinak dobrou vodu má vodní nádrž Nové Mlýny. Bez problémů je i rybník Kovalovice a Suchý.

Pozor na klíšťata
Výpravy za koupáním do přírody ale skrývají i jiná úskalí, než jsou sinice a nevhodná voda. Louky a lesy jsou plné krvelačných parazitů - klíšťat, která čekají na svou příležitost, aby se mohla zakousnout. Hygienici proto vydávají pro každý den tzv. předpověď aktivity klíšťat.

Pro tento víkend platí stupeň 2 ze třístupňové škály. Slovy hygieniků to znamená zvýšené nebezpečí výskytu klíšťat především v listnatých a smíšených porostech. Těm, kteří se vydají do přírody doporučují použít repelent, nesedat si ani nelehat v porostech a po příchodu domů se řádně prohlédnout. Zároveň nedoporučují prodírat se křovím, zejména na okrajích lesů a vodních toků a raději se vyhnout i listnatému mlází.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ředitelství silnic a dálnic čelí kybernetickému útoku

Ředitelství silnic a dálnic se v úterý ráno stalo terčem kybernetického útoku. Nefungují webové stránky http://rsd.cz/ a dopravní informace na http://dopravniinfo.cz/. Ředitelství silnic a dálnic o tom informovalo na twitteru. V ranních hodinách nefungovala ani bezplatná asistenční informační linka pro řidiče. "Bezpečnost a dohled především nad dálniční sítí byl a je zajištěn. Izolované od kybernetických rizik, a tedy v plném provozu jsou systémy mýta a bezpečnostní a dohledové systémy řízení tunelů," uvedlo ředitelství. Kybernetickým útokem se momentálně zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Krátká zpráva

USA úspěšně testovaly hypersonické zbraně, tvrdí americké letectvo

Americké letectvo v pondělí oznámilo úspěšně provedený test hypersonické zbraně. Ta měla letět až pětinásobnou rychlostí zvuku. Uvedla to agentura Reuters. Test provedlo letectvo v sobotu na pobřeží jižní Kalifornie. USA není jediným státem, který hypersonické zbraně testuje či používá. Rusko je použilo ve válce na Ukrajině. Podle tvrzení USA má hypersonické zbraně testovat i Čína, ta to však popírá.

Píše se na Deník.cz