Zpravodajství

Nemocenská se nám nevyplatí, marodíme méně!

Češi letos strávili na nemocenské mnohem méně dnů než vloni ve stejném období. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení. Nedá se ale říct, že by to znamenalo, že jsou lidé míň nemocní. Ve skutečnosti si jen málokdy nechají napsat nemocenskou.

Že práce nemá nožičky a neuteče u nás zřejmě přestává platit. Češi, zdá se, začali brát vážně rčení, které říká, že bez práce nejsou koláče. Oproti loňskému roku tráví lidé letos v zaměstnání víc času, než s horečkou v posteli.

Pražáci jsou pracanti

Nejvíc dnů v letošním prvním pololetí promarodili lidé v Moravskoslezském kraji. Dohromady 7 a půl milionu dnů. Tam také marodili nejdéle - jedna neschopenka spolykala v průměru 43 dnů. Naopak nejméně nemocných bylo v Karlovarském kraji. Tamní lidé tam bojem s chorobami strávili jeden a půl milionu dnů. Nejkratší dobu lidé prostonali v Praze - 29 dnů.

Oproti minulému roku se doba pracovní neschopnosti snížila v průměru o dva a půl dne. Podle ekonomů je vysvětlení prosté. Zaměstnanci mají v poslední době vyšší platy, a tím se jim méně vyplatí zůstávat na nemocenské. Kratší nemoci řeší formou dovolené a méně placené nemocenské se snaží vyhnout, jak jen to jde.

Bojíme se kontrol

Příznivé statistiky o pracovní neschopnosti ale můžou mít zcela prozaičtější důvod - strach z častějších kontrol. Těm, kdo by se chtěli z práce ulít, totiž může okresní správa sociálního zabezpečení odebrat celou nemocenskou.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz