Zpravodajství

Kalousek chce odstranit nedostatek vakcín proti obrně

Kalousek chce odstranit nedostatek vakcín proti obrně
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo financí přichází po sedmiměsíčních jednáních s řešením, jak doplnit nedostatek vakcín proti dětské obrně. Za prodlevu může spor mezi výrobcem a státem o cenu látky. Ministerstvo teď resortu zdravotnictví navrhlo, že na vakcínu zruší cenovou regulaci a dodávky látky urychlí. Zatím ale není jisté, jestli bude k dostání už letos.

Ještě nedávno resort financí říkal, že vakcínu nemůže stát nakoupit, protože je moc drahá. Po několikaměsíčním vyjednávání teď ministerstvo říká, že jedno řešení tu je.

Nebude to snadné

Ministerstvo financí teď říká, že lék může být rychle na trhu. Jenže podle ministerstva zdravotnictví to nebude zas tak jednoduché.

"Vakcína se musí vyrobit. Cena vakcíny je dnes přibližně 2,5 euro a výrobce chce, aby se maximální cena zvedla na sedm," uvedl TV Nova hygienik Michael Vít.

Resort zdravotnictví teď čeká další kolo jednání s výrobcem. Jestli bude vakcína v ordinacích dětských lékařů ještě letos, ale zatím není jisté.

"Do čtrnácti dnů bychom měli nalézt nějaké řešení, abychom byli schopni očkovat děti," uvedl Vít.

Sedmiměsíční zpoždění kritizují lékaři i odborníci. Podle nich se bude muset změnit očkovací kalendář.

Kvůli zpoždění se už hledá náhradní řešení. U nás se proti dětské obrně nově očkuje pomocí injekce podáním několika dávek. Některé ročníky měly dostat čtvrtou dávku.

Stát a výrobce vyjednávají o ceně vakcíny bezmála už rok. Pokud se neshodnou, hrozí, že látka nebude v ordinacích lékařů ani letos.

Děti čekají na očkování

Ještě minulý rok dávali lékaři dětem vakcínu proti obrně v kapkách. To teď ale ministerstvo zdravotnictví zakázalo a musí se očkovat injekcí. V ordinacích lékařů ale vakcína není a hned tak nebude.

Za to, že očkovací látka chybí, může spor dodavatelské firmy a ministerstva financí o její cenu. Podle státní vyhlášky je totiž moc drahá a resort zdravotnictví ji nemůže nakoupit.

Navíc hrozí, že pokud se stát a firma neshodnou, budou se muset příští rok doočkovávat až tři ročníky dětí najednou. Podle odhadů čeká teď na vakcínu zhruba sto tisíc dětí.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ředitelství silnic a dálnic čelí kybernetickému útoku

Ředitelství silnic a dálnic se v úterý ráno stalo terčem kybernetického útoku. Nefungují webové stránky http://rsd.cz/ a dopravní informace na http://dopravniinfo.cz/. Ředitelství silnic a dálnic o tom informovalo na twitteru. V ranních hodinách nefungovala ani bezplatná asistenční informační linka pro řidiče. "Bezpečnost a dohled především nad dálniční sítí byl a je zajištěn. Izolované od kybernetických rizik, a tedy v plném provozu jsou systémy mýta a bezpečnostní a dohledové systémy řízení tunelů," uvedlo ředitelství. Kybernetickým útokem se momentálně zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Krátká zpráva

USA úspěšně testovaly hypersonické zbraně, tvrdí americké letectvo

Americké letectvo v pondělí oznámilo úspěšně provedený test hypersonické zbraně. Ta měla letět až pětinásobnou rychlostí zvuku. Uvedla to agentura Reuters. Test provedlo letectvo v sobotu na pobřeží jižní Kalifornie. USA není jediným státem, který hypersonické zbraně testuje či používá. Rusko je použilo ve válce na Ukrajině. Podle tvrzení USA má hypersonické zbraně testovat i Čína, ta to však popírá.

Píše se na Deník.cz