Zpravodajství

Prodej některých léků by se měl zpřísnit

Prodej některých léků by se měl zpřísnit
Zdroj: TV Nova

Prodej léků obsahujících látku pseudoefedrin možná bude podroben přísnější kontrole. Česká lékárnická komora spolu s Ministerstvem zdravotnictví chystá novelu, kde mimo jiné vedle léků volně prodejných a léků na předpis, navrhuje zavést ještě zvláštní kategorii pro ty, které bude schvalovat lékárník.

Ten by také mohl žádat po kupujícím občanský průkaz. Odborníci si od tohoto opatření slibují vyšší kontrolu nad přípravky, které se dají zneužít k výrobě drog. Například Modafen nebo Nurofen stopgrip. Běžné léky proti nachlazení. Pro některé lidi jsou ale surovinou k výrobě narkotik. Obsahují totiž látku pseudoefedrin, základ některých tvrdých drog.

Lékárna v Havlíčkově Brodě už kvůli narkomanům zavedla omezení. Prodává jen dvě balení na osobu.Jen o pár desítek metrů dál vám v lékárně ale klidně prodají i deset balení.

Česká lékárnická komora spolu s Ministerstvem zdravotnictví proto chystá novelu.Novela zákona počítá se zavedením třetí skupiny, léky, které musí schválit lékarník.Podle ní bude například stanoven maximální počet prodaných balení a lékárník bude mít možnost prověřovat totožnost kupujících.

Novela zákona, která zpřísňuje prodej problematických léků, by měla být ve sněmovně do tří měsíců.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz