Zpravodajství

Prodej některých léků by se měl zpřísnit

Prodej některých léků by se měl zpřísnit
Zdroj: TV Nova

Prodej léků obsahujících látku pseudoefedrin možná bude podroben přísnější kontrole. Česká lékárnická komora spolu s Ministerstvem zdravotnictví chystá novelu, kde mimo jiné vedle léků volně prodejných a léků na předpis, navrhuje zavést ještě zvláštní kategorii pro ty, které bude schvalovat lékárník.

Ten by také mohl žádat po kupujícím občanský průkaz. Odborníci si od tohoto opatření slibují vyšší kontrolu nad přípravky, které se dají zneužít k výrobě drog. Například Modafen nebo Nurofen stopgrip. Běžné léky proti nachlazení. Pro některé lidi jsou ale surovinou k výrobě narkotik. Obsahují totiž látku pseudoefedrin, základ některých tvrdých drog.

Lékárna v Havlíčkově Brodě už kvůli narkomanům zavedla omezení. Prodává jen dvě balení na osobu.Jen o pár desítek metrů dál vám v lékárně ale klidně prodají i deset balení.

Česká lékárnická komora spolu s Ministerstvem zdravotnictví proto chystá novelu.Novela zákona počítá se zavedením třetí skupiny, léky, které musí schválit lékarník.Podle ní bude například stanoven maximální počet prodaných balení a lékárník bude mít možnost prověřovat totožnost kupujících.

Novela zákona, která zpřísňuje prodej problematických léků, by měla být ve sněmovně do tří měsíců.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz