Zpravodajství

Severa se dušuje: já to nebyl!

Nad poslancem KDU-ČSL Pavlem Severou se stahují mraky. Protikorupční policie jej podezírá z předání tzv. Kubiceho zprávy médiím. Severa to ale považuje za absurdní a narčení se brání.

Na stranickém webu www.kdu.cz v prohlášení uvedl, že výtisk, který mu byl přidělen, neopustil po celou dobu jednání z jeho vůle jednací místnost. Zjistit, jak a kdo manipuloval s jednotlivými kopiemi Kubiceho zprávy, je podle něj v kompetenci orgánů činných v trestním řízení.

Dělá mrtvého brouka

Zdůraznil, že nemá žádnou oficiální informaci o tom, že ho policie podezírá z vynesení zprávy, v níž se hovoří o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. V prohlášení opět pouze konstatuje, že spekulace o jeho úloze v úniku informací považuje za absurdní.

I nadále hodlá podle svých slov respektovat žádost vyšetřovatele, aby se nevyjadřoval ke skutečnostem zjištěným při vyšetřování, a nemařil tak případné vyšetřovací verze. Vyšetřovatel František Zahálka podle médií už vypracoval dopis pro sněmovnu, aby byl Severa vydán k trestnímu stíhání. Dopis ale nebyl z neznámých důvodů odeslán.

Mlží i policie

Policie nechce k případu sdělit žádné bližší informace. Mluvčí protikorupční policie Veronika Dumková pouze uvedla, že spis si vyžádalo Městské státní zastupitelství, které kauzu dozoruje.

Zprávu loni předal členům sněmovního branného a bezpečnostního výboru šéf zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Ve zprávě uvedl, že organizovaný zločin přerostl do státní správy a že někteří politici z ČSSD se snaží zmařit vyšetřování některých případů. Sociální demokracie je přesvědčena o tom, že ji zveřejnění poškodilo v loňských sněmovních volbách.

Důkaz: znalecký posudek

Severu prý usvědčuje z předání zprávy novinářům znalecký posudek a konkrétně porovnání rukou psaných poznámek. Znalec porovnal jednotlivé výtisky Kubiceho zprávy rozdané poslancům s fotografiemi, které se loni 29. května krátce po skončení sněmovního jednání objevily na internetových stránkách Českého rozhlasu. Poslanec pak byl údajně odhalen podle podtržených částí zprávy a poznámek, které si do výtisku vepsal.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz