Zpravodajství

Inzerát: rodina hledá sponzora

Inzerát: rodina hledá sponzora
Zdroj: TV Nova

Zadluženost českých domácností, která dlouhodobě roste, zažívá nový fenomén. Stále víc Čechů ve finanční tísni shání peníze přes inzeráty - někdy jde i o několikasettisícové částky. Odborníci varují - lidé se vystavují několika rizikům. Kromě nekontrolovatelnéné zadluženosti i třeba nebezpečným lichvářům.

„Kdo půjčí ihned průšvihářce", „Starší žena v nouzi hledá investora", „Najde se bohatý člověk"? To jsou jen některé zoufalé prosby v inzerátech na internetu. Lidé tu prosí i o milion korun. Jaroslava Stránská je rozvedená, má tři děti a taky už tři nesplacené půjčky, jediným jejím příjmem je mateřská. Přes inzerát teď shání 600 tisíc korun.

Inzeráty jsou jen další pastí
Podle odborníků je ale inzerát jen další past. Extrémně vysoké úroky, nevýhodné podmínky a hlavně neprůhlednost, které se pak nikde nedovolají. Spotřebitelé se vystavují riziku, že přijmou velmi nevýhodnou nabídku.

Česká zadluženost přitom roste. Dohromady to dělá už 750 miliard. Každý Čech už průměrně dluží 80 tisíc korun. Inzeráty se všemi osobními údaji ale představují i další rizika - dlužníci jsou pak snadno zneužitelní.

Pozor na lichvu
Odborníci tvrdí, že je to jistá cesta do pekel a varují, že se takoví lidé můžou dostat do situace blízké lichvě. To zažila i rodina Horkých. Dlužili dva a půl milionu korun a na internetu se přes inzerát nechali vydražit. Nekompromisní lichvář se dostavil skoro okamžitě.

Českým dlužníkům možná brzy pomůže nový zákon. Jeho novinka - tzv. osobní bankrot je variantou, jak se zbavit dluhů. A to buď zpeněžením majetku, nebo splátkovým kalendářem.
Insolvenční zákon, který zavádí institut osobního bankrotu, by platil od ledna příštího roku.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz