Zpravodajství

Ministerstvo spravedlnosti: korunní svědek by dostal nižší trest

Ministerstvo spravedlnosti: korunní svědek by dostal nižší trest

Ministerstvo spravedlnosti plánuje zavést funkci korunního svědka. Ten by svědčil proti svým komplicům a policii by tak pomohl rozkrýt především těžké zločiny nebo třeba finanční kriminalitu. Za to by pak dostal nižší trest.

Zdroj: TV Nova

Ministerstvo spravedlnosti totiž navrhuje zavést v novém trestním zákoníku institut korunního svědka. Pomohl by hlavně u těch nejzávažnějších případů, kde je nouze o důkazy. Lidé, kteří se rozhodnou vypovídat proti spolupachatelům, by se nedočkali úplné beztrestnosti. Soud by ale přihlédl k tomu, že spolupracovali s policií, a mohl by jim uložit výrazně nižší trest - dokonce i pod hranici, kterou u konkrétních trestných činů stanovuje současný trestní zákon.

Sněmovna už korunního svědka řešila

Institutem korunního svědka se Sněmovna zabývala už v roce 2005, kdy nedokázala přehlasovat veto prezidenta Klause. K novele, která korunní svědky zaváděla, se tehdy odmítavě vyjadřovala ODS. Odpůrci novely argumentovali tím, že kdo spáchal zločin, má být bez výjimky potrestán.

Korunní svědky v současné době využívá několik evropských zemí včetně Slovenska především k vyšetřování zločinů organizovaných.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz