Zpravodajství

Ministerstvo spravedlnosti: korunní svědek by dostal nižší trest

Ministerstvo spravedlnosti: korunní svědek by dostal nižší trest

Ministerstvo spravedlnosti plánuje zavést funkci korunního svědka. Ten by svědčil proti svým komplicům a policii by tak pomohl rozkrýt především těžké zločiny nebo třeba finanční kriminalitu. Za to by pak dostal nižší trest.

Zdroj: TV Nova

Ministerstvo spravedlnosti totiž navrhuje zavést v novém trestním zákoníku institut korunního svědka. Pomohl by hlavně u těch nejzávažnějších případů, kde je nouze o důkazy. Lidé, kteří se rozhodnou vypovídat proti spolupachatelům, by se nedočkali úplné beztrestnosti. Soud by ale přihlédl k tomu, že spolupracovali s policií, a mohl by jim uložit výrazně nižší trest - dokonce i pod hranici, kterou u konkrétních trestných činů stanovuje současný trestní zákon.

Sněmovna už korunního svědka řešila

Institutem korunního svědka se Sněmovna zabývala už v roce 2005, kdy nedokázala přehlasovat veto prezidenta Klause. K novele, která korunní svědky zaváděla, se tehdy odmítavě vyjadřovala ODS. Odpůrci novely argumentovali tím, že kdo spáchal zločin, má být bez výjimky potrestán.

Korunní svědky v současné době využívá několik evropských zemí včetně Slovenska především k vyšetřování zločinů organizovaných.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz