Zpravodajství

Kauza Berka: poškození zuří

České justici se stále nedaří rozmotat kauzu zmanipulovaných konkurzů kolem ústeckého soudce Berky. Někteří poškození se dokonce domnívají, že soudy se snaží případ zamést pod koberec. Takzvaný konkurzní gang podle policie způsobil v severočeských podnicích škodu ve stovkách milionů korun.

Kauza Berka - největší skandál v novodobé historii ČR. Zmanipulovné konkurzy, vytunelované podniky, korupce na národním bezpečnostním úřadu. To vše má podle policie na svědomí skupina lidí kolem ústeckého soudce Berky. Ani po šesti letech ale nebyl nikdo potrestán.

Naopak potrestaným je důchodce Karel Beneš. Jeho firma, golfový klub, skončila v konkurzu. Jeden z obžalovaných sám přiznal, že šlo o zmanipulovaný konkurs. Beneš je bez majetku a ještě musí podle soudu platit milionové pohledávky.

Proti kolegům nepůjdou

Podle řady právníků je problém v tom, že v kauze figuruje řada vysoce postavených lidí z justice. Proti svým kolegům tak soudy jít nechtějí.

Například policií označovaný vůdce konkursního gangu Větrovec pomáhal jednomu ze soudců nejvyššího soudu utajit nehodu pod vlivem alkoholu. Jak odhalily odposlechy, domlouval se na tom přímo s Miroslavem Závadou- místostarostou Lovosic. Tam se přestupek řešil. Výsledek? Soud aktéry kauzy osvobodil s tím, že odposlechy nelze v této věci použít.

Radovat se může i soudkyně Zlámalová. Jeden z obžalovaných jí sice zprostředkoval zájezd, ale to už je dávno promlčené. Sebevědomí jednoho z obžalovaných Jana Harangoza sahá tak daleko, že dokonce vystavuje na internetu svou fotku s prezidentem republiky.
Berkův gang podle police způsobil škodu půl miliardy.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz