Zpravodajství

Kauza Berka: poškození zuří

České justici se stále nedaří rozmotat kauzu zmanipulovaných konkurzů kolem ústeckého soudce Berky. Někteří poškození se dokonce domnívají, že soudy se snaží případ zamést pod koberec. Takzvaný konkurzní gang podle policie způsobil v severočeských podnicích škodu ve stovkách milionů korun.

Kauza Berka - největší skandál v novodobé historii ČR. Zmanipulovné konkurzy, vytunelované podniky, korupce na národním bezpečnostním úřadu. To vše má podle policie na svědomí skupina lidí kolem ústeckého soudce Berky. Ani po šesti letech ale nebyl nikdo potrestán.

Naopak potrestaným je důchodce Karel Beneš. Jeho firma, golfový klub, skončila v konkurzu. Jeden z obžalovaných sám přiznal, že šlo o zmanipulovaný konkurs. Beneš je bez majetku a ještě musí podle soudu platit milionové pohledávky.

Proti kolegům nepůjdou

Podle řady právníků je problém v tom, že v kauze figuruje řada vysoce postavených lidí z justice. Proti svým kolegům tak soudy jít nechtějí.

Například policií označovaný vůdce konkursního gangu Větrovec pomáhal jednomu ze soudců nejvyššího soudu utajit nehodu pod vlivem alkoholu. Jak odhalily odposlechy, domlouval se na tom přímo s Miroslavem Závadou- místostarostou Lovosic. Tam se přestupek řešil. Výsledek? Soud aktéry kauzy osvobodil s tím, že odposlechy nelze v této věci použít.

Radovat se může i soudkyně Zlámalová. Jeden z obžalovaných jí sice zprostředkoval zájezd, ale to už je dávno promlčené. Sebevědomí jednoho z obžalovaných Jana Harangoza sahá tak daleko, že dokonce vystavuje na internetu svou fotku s prezidentem republiky.
Berkův gang podle police způsobil škodu půl miliardy.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz