Zpravodajství

Parkovací karty pro Prahu mají problémy, řeší je antimonopolní úřad

Parkovací karty pro Prahu mají problémy, řeší je antimonopolní úřad
Zdroj: TV Nova

Od října by mělo začít v centru Prahy platit placené parkování. Každý kdo má trvalý pobyt, nebo v místě podniká, si musí koupit rezidenční kartu. Ty se začínají prodávat už od zítra. Jenže firma ASA, která byla vyřazena z výběrového řízení, ho v úterý napadla u antimonopolního úřadu. Ten se bude muset případem zabývat a díky tomu hrozí, že se termín placeného parkování posune.

Parkování v Praze se často přirovnává k adrenalinovému zážitku. Změnit to má zavedení rezidentních stání. Proti zavedení je ale sdružení My Pražané. "Zde nebude možné používat zapůjčená auta, náhradní auta," tvrdí lidé ze sdružení.

Rezidentní karty jsou totiž vázány na SPZ. Sdružení žádá úpravu pravidel. "Jednak aby nebyli diskriminování podnikatelé a karty byly přenosné," upřesňují.

Na provozování systému bylo vypsáno výběrové řízení. Platit se mělo už od října. Dnes je ale vše jinak.

Ceník parkovacích karet naleznete ZDE

Odvolání k antimonopolnímu úřadu

Zavedení placeného parkování v Praze se možná oddálí. Firma ASA v úterý podala odvolání k antimonopolnímu úřadu.

Problém je v parkovacích automatech. Každý by měl mít podle firmy ASA certifikát. Jenže konkurenční firmy prý dodaly na magistrát neplatné certifikáty vydané v roce 98. Potvrdil to údajně italský vydavatel certifikátů.

Jeden z vítězů řízení na provoz placeného parkování to ale vidí jinak.
Karty se přitom začínají prodávat už ve středu, a to na Praze 3 a 7. Dvacátého pak začne prodej na Praze 2 a o týden později na Praze 1.
Placené parkování na Praze jedna, dvě, tři a sedm se dotkne více jak 200 000 obyvatel. Parkovací karty sice částečně vyřeší problém s parkováním v centru hlavního města, přesto vzbuzují emoce.

Parkování pouze pro některé

Nárok na kartu mají pouze ti, kteří mají v obvodu trvalý pobyt nebo jsou vlastníci nemovitostí. Lidé, kteří v Praze žijí a úředně bydlí v jiných částech republiky, tak nebudou mít na vydání parkovací karty nárok. Pokud budete chtít získat právo parkovat na dvě hodiny v Praze 1, 2, 3 a 7, tak budete muset zaplatit 120 korun.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz