Zpravodajství

Nevyužívané budovy ČD chátrají a stávají se cíle vandalů

Nevyužívané budovy ČD chátrají a stávají se cíle vandalů
Zdroj: TV Nova

Budovy Českých drah, které přestala železnice využívat, jsou rozkrádány a ničeny bez zájmů jejich majitele. Stěžují si na to sami zaměstnanci drah, kteří označují svého zaměstnavatele za špatného hospodáře. Škody se podle odhadů už teď pohybují v řádech milionů korun. Více informací se dozvíte v reportáži Jiřiho Dlabaji.

Budovy vypadají, jak před demolicí

Příkladem havarijního stavu je i depo Všetaty. Když se proderete vysokou trávou, naskytnou se vám neradostné pohledy. Všude vytrhaná elektřina, téměř veškeré sanitární vybavení zmizelo a budovy připomínají stav těsně před demolicí. Takto se o svůj majetek starají České dráhy.

Škody dosahují i stovek tisíců korun

V podstatě je všechno zničeno. A škody jsou odhadovány až na stovky tisíc korun. Zaměstnanci drah jsou rozzlobeni. Ani jim se havarijní stav některých budov vůbec nelíbí.

„To, jak se České dráhy starají o svůj majetek je prostě neskutečné," tvrdí Jiří Janeba, člen výboru Federace strojvůdců.

Podobně je na tom i depo Lovosice. Dráhy jej nádherně opravili a v podstatě ze dne na den zavřeli.

A jak vypadá depo Lovosice po dvou letech?

Chybí elektroinstalace, zmizely plynové měřiče a další věci. Spoušť mohl náš štáb vidět jenom na fotografiích od naštvaných zaměstnanců, protože dráhy odmítly televizi pustit do objektu.

„Tím, že se lovosické depo nehlídalo, ho zloději totálně vykradli. Škoda je odhadovaná na 700 000 korun," informoval bývalý vedoucí depa Lovosice Václav Prášil.

Proč dráhy opuštěné objekty nehlídají? Na to mají jednoduchou odpověď. Podle mluvčího pro ně není efektivní je hlídat a platit například agenturu.

Taková hlídání přijde podle nich u jednoho objektu na měsíc i 120 000 korun. A navíc třeba u lovosického depa sedmisettisícová škoda je prý pakatel proti tomu, co dráhy uzavřením depa za rok ušetří.

S takovou argumentací ale ale naštvaní železničáři nesouhlasí. Jediné, co české dráhy slíbili, je, že zintensivní namátkové kontroly opuštěných objektů. Otázkou však podle kritiků zůstává, zda bude za pár měsíců ještě co kontrolovat.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz