Zpravodajství

Lidové domky nabízely pozemky i bez vědomí majitelů

Lidové domky nabízely pozemky i bez vědomí majitelů
Zdroj: TV Nova

V kauze společnosti Lidových domků se objevily zásadní informace. Podařilo se nám zjistit, že firma, které od lidí vybrala asi 35 milionů korun při prodeji parcel, minimálně v jednom případě nabízela pozemky bez vědomí jejich majitelů. Když to majitelka několika tisíc metrů polí sama zjistila dostala sice od Lidových domků nabídku, tu ale odmítla. To znamená, že klienti platily zálohy na pozemky, na kterých by v budoucnu stejně nemohli stavět.

Lidové domky chtěly postavit přes 340 domů. Několik tisíc metrů pozemků patří ale majitelce, která tento trojúhelník viděla v realitním časopise a poznala, že Lidové domky nabízí i její pozemky.

Smlouvu, kterou majitelce poslaly Lidové domky, dala totiž právníkovi a ten jí řekl, že je nevýhodná a nemá jí podepisovat.

Lidové domky přitom na pozemky vybíraly rezervační poplatky a nemalé zálohy. Od padesáti do statisíců korun.

Chybějící smlouva mezi majitelem pozemku a Lidovými domky by pro klienty firmy znamenala, že by na pozemcích nemohli stavět.

Lidové domky viní obec

Firma Lidové domky, které nevyšel rozsáhlý záměr postavit 340 domů na okraji Prahy, chce po obci Sibřina přes 80 milionů korun. Firma dluží svým klientům odhadem asi 35 milionů a nemá peníze, aby jim je vrátila. Proto chce po obci, kterou z této situace viní, aby uhradila firmě náklady a ušlý zisk.

Lidové domky poslaly obci fakturu na 22 milionů. Obec jí ale vrátila s tím, že nic Lidovým domkům platit nebude. Firma na to reagovala tak, že obci pošle během pár dní další fakturu. Tentokrát už na nejméně osmdesát milionů.

Firma Lidové domky před dvěma lety začala prodávat 340 pozemků v obci Stupice na okraji Prahy pro 1300 lidí. Jenže to nebyly stavební pozemky, ale pole, které ke všemu Lidovým domkům nepatřily. Před pár týdny zastupitelstvo obce zamítlo návrh na změnu polí na stavební parcely. Firma se brání, že předešlé zastupitelstvo jim změnu územního plánu slíbilo.

Lidé domy nemají

Manželé Henychovi si před dvěma lety vyhlédli dům od Lidových domků. Netušili, že firma nabízí pozemky, které ještě nevykoupila a nejsou to stavební pozemky, ale pole.

"Složili jsme rezervační poplatek padesát tisíc, podepsali rezervační smlouvu," říkají manželé.

A takových klientů je asi dvě stě padesát. Někteří prý zaplatili i několik set tisíc. Podle některých odhadů měla společnost vybrat až 35 milionů korun.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz