Zpravodajství

Kopíroval Simpsonovy, hrozí mu přísný trest!

Kopíroval Simpsonovy, hrozí mu přísný trest!

Kopírovat filmy v kině se nevyplácí. Své o tom ví devatenáctiletý mladík z Kaplice na Českokrumlovsku. V premiérový den neoprávněně pořídil záznam filmu "Simpsonovi ve filmu". Od pátku má na krku obvinění z trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Našemu serveru to sdělil mluvčí jihočeské policie Michal Marušák.

Zdroj: TV Nova

Policie ho viní nejen z pořízení záznamu, ale také z jeho umístění na veřejnou počítačovou síť Internet, kde k němu mělo přístup neomezené množství dalších osob. "Pirátský záznam mladík pořídil 26. července v den premiéry filmu," sdělila našemu serveru protipirátské unie Markéta Prchalová. Podle ní byl mladík na svůj čin hrdý.

Podle dosavadních odhadů České protipirátské unie si pirátský záznam Simpsonů s českým dabingem stáhlo na sto tisíc lidí. "Kdyby šli na film do kina, nechali by tam za vstupné až 10 milionů korun. Společnosti Bontonfilm, která film v kinech distribuuje, tak údajně vznikla škoda ve výši pěti milionů korun", řekla serveru nova.cz ředitelka protipirátské unie Markéta Prchalová.

"Za to mu hrozí až pět let vězení, peněžitý trest do pěti miliónů korun a trest propadnutí věci", uvedl Marušák. Pachatel dále podle policie odpovídá za škodu, kterou svým protiprávním jednáním způsobil.

Důkazy odhalila domovní prohlídka

V pátek do domu piráta naběhla policie a obrátila mu to tam vzhůru nohama. "Policisté zajistili značné množství důkazů včetně digitální kamery, kazety s pirátským záznamem filmu, notebooku, z kterého byl záznam šířen, vstupenky do kina a dokonce i lístky na autobus, kterým se do kina přepravil", doplnil Marušák. 

Krádež a následné šíření titulu „Simpsonovi ve filmu" na internetu vyvolaly velký mediální ohlas. Česká premiéra totiž předcházela premiérám v řadě dalších zemí včetně země původu (USA) a pirátský záznam filmu z českého kina se tak objevil ještě před uvedením filmu jinde ve světě.

Dva různé případy

Z Kaplic na Českokrumlovsku pocházel i devatenáctiletý mladík, který se v pátek večer polil benzínem a zapálil. "Případy spolu ale nesouvisejí, jedná se o dvě různé osoby", řekl portálu nova.cz mluvčí jihočeské policie Michal Marušák.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz