Zpravodajství

Topolánek se domluvil s vnitrostranickými rebely

Topolánek se domluvil s vnitrostranickými rebely
Zdroj: TV Nova

Premiér Mirek Topolánek se v neděli dohodl s nespokojenými poslanci ODS v čele s Vlastimilem Tlustým. Nelíbilo se jim , že reforma financí by v roce 2009 zvýšila některým rodinám daně. Podrobnosti ovšem zatím jak premiér, tak nespokojení poslanci tají. Reforma by tak v úterý mohla projít.

Ráno zamířili za premiérem Topolánkem tři rebelové z řad ODS. To, s jakou náladou na schůzku jdou, nechtěli komentovat.

Po téměř dvouhodinovém jednání přišla z Kramářovy vily zpráva, že se Mirek Topolánek s nespokojenými poslanci ODS dohodl.

"Já jsem spokojen, že jsme u cíle a máme dohodu," řekl TV Nova Vlastimil Tlustý.

Jak má ovšem cesta ke spokojenosti rebelů konkrétně vypadat, nechtěl nikdo naznačit.

Jednou z možností je, že by změnu připravil Senát a vrátil ji pak parlamentu. Jeden problém tu ale podle šéfa expertní skupiny hrozí.
Kde se více peněz těsně před hlasováním najde, neumí nikdo odhadnout. Jediným rebelem tak v tuto chvíli zůstává lidovecký poslanec Hovorka. Nelíbí se mu například zavedení poplatků u lékaře.
Potřebný počet hlasů tak i bez Hovorky reforma pravděpodobně získá.

Mirek Topolánek nám vzkázal, že dnešní jednání nebude komentovat. Otázkou je, zda změna nebude vadit zeleným a KDU-ČSL.

Koaliční partneři v neděli dohodu nechtěli komentovat. Nejdřív jim to musí vysvětlit premiér Mirek Topolánek. Schůzka by se přitom mohla konat už zítra.

Ruku nezvednou soc. dem. ani komunisté

Předseda ČSSD Jiří Paroubek novinářům řekl, že na to, jaký dopad budou mít změny, opoziční poslanci upozorňovali při úterní diskusi. Koalice ale výhrady nevzala v potaz, zavrhla i návrh ČSSD, aby se sněmovna předlohou zabývala na konci září. ČSSD uvedla, že ve sněmovně nepodpoří případné znovuotevření pozměňovacích návrhů k reformě. ODS večer ale od Tlustého dřívějšího návrhu znovu otevřít druhé čtení ustoupila.

Ani komunisté příští týden reformu nepodpoří, ať bude vycházet z původního koaličního návrhu či z úprav prosazených tento týden. Stejně jako sociální demokraté si stěžují na to, že vládní koalice návrh předložila na poslední chvíli. Nebyl řádně projednán v parlamentních výborech, natož s odbory, míní.

Rozhodne se v úterý

Sněmovna by měla o reformě rozhodovat na jednání, které začne v úterý. V závěrečném čtení už poslanci nemůžou do předlohy nic vpisovat kromě legislativně technických změn.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz