Zpravodajství

Řidič, který zraní sám sebe, už nebude platit pokutu

Řidič, který zraní sám sebe, už nebude platit pokutu

Ve středu vstoupila v platnost takzvaná technická novela silničního zákona, která upravuje původní bodový systém. Sankce za některé dopravní přestupky se zmírnily, za jiné čeká řidiče naopak postih tvrdší.

Zdroj: TV Nova

Novela například ruší asi nejkritizovanější část bodového systému - tedy až 50 000 pokuta a dvouletý zákaz řízení pro řidiče nebo cyklistu, který při nehodě zranil sám sebe.

Pokuta za zakrytou poznávací značku

Naopak tvrdší tresty čekají na ty, kteří zakrývají poznávací značky. Tento čin budou nově policisté hodnotit jako přestupek a hříšníky nemine přísný trest. Přijdou o řidičák a budou muset zaplatit pokutu 10 000 korun.

Novela zákona také ruší trest odebrání řidičského průkazu za neoprávněně zastavení nebo stání na místě pro invalidy. Trestem v tomto případě zůstane pokuta ve výši do 10 000 korun.

Pokud řidič bude stát v obytné a pěší zóně, nepřijde podle novely o bod, ale zaplatí pouze pokutu. Norma ruší i výjimku ze zákazu zastavení a stání na zákonem vymezených místech pro řidiče vozidel rozvážejících poštu. Tuto výjimku podle předkladatelů řidiči těchto vozidel často mylně chápali tak, že si můžou zastavit, kde chtějí.

Vyšší rychlost na dálnici?

Novela rovněž upřesňuje hranici škody, při jejímž dosažení účastník musí nehodu ohlásit policistovi. Původní znění zákona ukládalo oznamovací povinnost při škodě vyšší než 50 000 korun. Podle nového ustanovení bude účastník muset ohlásit i nehodu, při které vznikne škoda 50 000 korun.

Uvažuje se také o tom, že po některých dálnicích by auta mohla jezdit až stošedesátikilometrovou rychlostí. Proti není ani nový ředitel dopravní policie. Jestli úpravy zákona budou znamenat i snížení počtu mrtvých na silnicích, jejichž počet se letos výrazně zvýšil, ukáže až čas.

Další změny v silničním zákoně přijdou zřejmě příští rok.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz