Zpravodajství

Hygienici: některé letní tábory porušují předpisy!

Hygienici: některé letní tábory porušují předpisy!

Sedm epidemických onemocnění objevili letos hygienici na dětských letních táborech. Z toho posledních pět v první polovině srpna. Většinou šlo o střevní chřipky, v jednom případě o salmonelózu.

Zdroj: TV Nova - Barbora Machková

Hygienici zkontrolovali přes 1500 akcí a dětských táborů z celkových dvou tisíc. Nakažlivá onemocnění našli ve třech táborech na jihu Čech, po jednom ve Středočeském, Libereckém a Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Nemocných bylo asi 140.

Hygienicky při svých kontrolách na dětských táborech zjistili také více než tři desítky nedostatků při osobní hygieně. Například putovní nebo stanové tábory mají horší podmínky pro umývání dětí.

Pětadvacet zkontrolovaných táborů nemělo dostatečně zajištěné zásobování pitnou vodou. Organizátoři prý třeba používají vodu z lesních studní nebo ji dovážejí v nevhodných obalech.

Chyby v ubytování dětí

Asi 50 chyb našli hygienici při kontrolách bytování. Na patrových postelích často chyběly zábrany proti pádu nebo podlážky ve stanech. V přibližně osmi procentech kontrol zjistili závady ve zdravotní dokumentaci, chyběla prý například potvrzení rodičů, že se děti nedostaly před odjezdem na tábor do kontaktu s infekční nemocí.

Nejvíce se tábory potýkají s problémy při dodržování norem pro stravování. Jejich porušení zjistili hygienici ve 160 případech. Na některých bývá nevhodně skladované jídlo, někde překračují dobu trvanlivosti potravin. Častým proviněním je také křížení provozu, kdy se syrové potraviny dostávají do kontaktu s tepelně upravenými.

Kuchyně a jídelny někde bývají vybavené nekvalitním nádobím, jinde zase prý personál dostatečně nedbá na hygienu a kuchaři mají třeba špinavé zástěry.

Pokuty za 130 tisíc

Zatím hygienici rozdali celkem 176 pokut v celkové výši asi 130 tisíc korun.Závěr svých kontrol ale hodnotí hygienici celkem kladně. Největší problémy jsou ale v táborech, nad kterými nemají hygienici dohled, tedy tam, kde je méně než 30 dětí.
Dobrou zprávou ale je, že letos ještě hygienici zatím žádný tábor nezakázali. Loni zrušili dva.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz