Zpravodajství

Víte o korupci? Práskněte to na webu

Víte o korupci? Práskněte to na webu
Zdroj: TV Nova

Od čtvrtka budou mít všichni občané České republiky možnost zapojit se do boje proti korupci. A to osobně, po internetu a de facto anonymně. Spouští se totiž protikorupční systém, který má umožnit poukázat na jakoukoli korupční a úplatkářskou činnost úředníků, podnikatelů, policistů i politiků.

Protikorupční systém funguje zcela zadarmo. Platit ho nebude ani občan a ani obce, které by se na něm měly samy podílet. Velká města jsou ze 70 % pro, malé obce jsou zdrženlivější. Nutno dodat, že občané mají jistotu, že i když najdou odkaz na protikorupční linku na webu třeba svého města, nikdo kromě policie se o jejich udání nedozví.

Jak na to?
Je to úplně jednoduché. Když se dozvíte o korupci, kterou chcete ohlásit, stačí najít tyto stránky a vyplnit jednoduchý dotazník. Zaškrtnete podezřelého, popíšete, co provedl a kliknutím odeslat do centra.

Můžete si vybrat mezi plnou anonymitou nebo funkcí, kdy chce spolupracovat. Při plné anonymitě máte zaručeno, že se vaši opravdu identitu nikdo nedoví. Vzhledem k tomu, že se jedná o zahraniční systémy, tzn., že státní správa nemá nárok na vydání IP adres.

Pokud nezaškrtnete nic, systém oznámení předá automaticky policii. V případě, že bude z korupčního jednání obviněn policista, systém upozorní rovnou inspekci ministra vnitra. Pokud si budete přát, aby se o korupci dozvěděla média, stačí zaškrtnout ono políčko.

Smysl mají tyto stránky podle manažera tehdy, pokud lidé nedůvěřují policii, bojí se o svoji anonymitu a chtějí mít zajištěný dozor nad případnými korupčními kauzami.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz