Zpravodajství

Víte o korupci? Práskněte to na webu

Víte o korupci? Práskněte to na webu
Zdroj: TV Nova

Od čtvrtka budou mít všichni občané České republiky možnost zapojit se do boje proti korupci. A to osobně, po internetu a de facto anonymně. Spouští se totiž protikorupční systém, který má umožnit poukázat na jakoukoli korupční a úplatkářskou činnost úředníků, podnikatelů, policistů i politiků.

Protikorupční systém funguje zcela zadarmo. Platit ho nebude ani občan a ani obce, které by se na něm měly samy podílet. Velká města jsou ze 70 % pro, malé obce jsou zdrženlivější. Nutno dodat, že občané mají jistotu, že i když najdou odkaz na protikorupční linku na webu třeba svého města, nikdo kromě policie se o jejich udání nedozví.

Jak na to?
Je to úplně jednoduché. Když se dozvíte o korupci, kterou chcete ohlásit, stačí najít tyto stránky a vyplnit jednoduchý dotazník. Zaškrtnete podezřelého, popíšete, co provedl a kliknutím odeslat do centra.

Můžete si vybrat mezi plnou anonymitou nebo funkcí, kdy chce spolupracovat. Při plné anonymitě máte zaručeno, že se vaši opravdu identitu nikdo nedoví. Vzhledem k tomu, že se jedná o zahraniční systémy, tzn., že státní správa nemá nárok na vydání IP adres.

Pokud nezaškrtnete nic, systém oznámení předá automaticky policii. V případě, že bude z korupčního jednání obviněn policista, systém upozorní rovnou inspekci ministra vnitra. Pokud si budete přát, aby se o korupci dozvěděla média, stačí zaškrtnout ono políčko.

Smysl mají tyto stránky podle manažera tehdy, pokud lidé nedůvěřují policii, bojí se o svoji anonymitu a chtějí mít zajištěný dozor nad případnými korupčními kauzami.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz