Zpravodajství

Nizozemci žalují ČR kvůli krachu Union banky o sedm miliard

Krach Union banky může stát Českou republiku 250 milionů eur, tedy asi sedm miliard korun. Právě o tolik teď žaluje náš stát nizozemská společnost Invesmart, která většinu akcií Union banky vlastnila. Banka ale skončila za nevyjasněných okolností v konkurzu. I když náš stát většinu podobných sporů prohrál, ministerstvo financí tvrdí, že se z proher poučilo a má velkou šanci v arbitráži uspět.

21. únor 2003. Den, kdy zůstaly všechny pobočky ostravské Union banky zavřeny. Banka přestala lidem vyplácet peníze.

Devět měsíců předtím koupila 70 procent akcií banky nizozemská firma Invesmart. Mimořádná valná hromada jí krátce na to přiklepla 65 milionů jako náhradu nákladů spojených se vstupem do banky. Pak banka končí, přichází o licenci a vše korunuje podivný konkurz, do kterého peněžní ústav poslal dnes stíhaný soudce Jiří Berka.

Vedle klientů je cítí poškozena i většinový vlastník banky - firma Invesmart. Už v roce 2003 vyhrožovala České republice dvěma mezinárodními žalobami. Až teď po čtyřech letech se ale arbitráž skutečně rozbíhá.

Invesmart staví svou žalobu na česko-nizozemské smlouvě o podpoře a vzájemné ochraně investic, uzavřené před 15 lety. Nyní chce od Česka Invesmart 250 milionů eur.

Šéfa Invesmartu Paola Catalfama stíhá od loňska česká policie. V únoru 2003 - před krachem Union banky - si údajně jeho firma nechala od peněžního ústavu nezákonně vyplatit desítky milionů korun.

Už v pátek se mají sejít rozhodčí soudci, např. kvůli tomu, aby určili místo, kde bude arbitráž probíhat.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz