Zpravodajství

Česko zásobuje svět zbraněmi

Česko zásobuje svět zbraněmi

České firmy loni vyvezly do zahraniční nejvíc zbraní za posledních devět let. Celkem za téměř tři miliardy korun. Proti některým vývozům se ale zvedla vlna nevole ze strany Amnesty International. Některé státy prý české zbraně využívají k potlačování lidských práv.

Zdroj: TV Nova

Česko vyváží zbraně do celého světa. To znamená, že nejen do Evropy, ale také na Blízký východ nebo jiných rizikových oblastí.
Ze seznamu cílových zemí je patrné, že české zbraně končí i v oblastech, kde mohou sloužit k porušování lidských práv. Jako například v Etiopii, Nigérii, Kolumbii, Venezuele, Vietnamu a Jemenu.

Zbraně zneužívají tamní vlády

Amnesty International prý v některých případech ví o zneužívání zbraní. Dokonce i tamními vládami. Organizace v zemích dokumentuje závažné případy porušování lidských práv ze strany státních sil, kterým byla určena drtivá většina českých dodávek.

Například do Etiopie Česko dodalo zbraně za více než milion eur, tedy zhruba 29 milionů korun. A právě Etiopie pronásleduje stovky oponentů režimu. Řada civilistů byla vystavena mučení a zabíjení během ozbrojených střetů. Země navíc poskytla vojenskou pomoc prozatímní vládě Somálska, ačkoli je na něj uvaleno zbrojní embargo OSN. 

Do Nigérie dodaly české firmy zbrojní materiál za zhruba půl milionu eur (15 milionů korun). Organizace upozorňuje, že se v této zemi dějí mimosoudní popravy, mučení a drancování a že civilisté tam jsou zabíjeni například během silničních kontrol.

Chystá se novela zákona

České podniky loni vyvážely kromě lehkých palných zbraní také tanky a obrněná vozidla. Nechyběly ani speciální příslušenství a letecká technika.

Vývoz se řídí zákonem o zahraničním obchodu s vojenským materiálem. V roce 2005 se vedla jednání o novele předlohy. Do voleb loni v červnu se ale legislativní práce nepodařilo dokončit. Novela by tak měla být předložena vládě v první polovině příštího roku, stojí ve zprávě ministerstva zahraničí.

Zahraniční obchod s vojenským materiálem patří v České republice do agendy ministerstva průmyslu a obchodu, které vede veškerá správní řízení, která s touto oblastí souvisejí. K žádostem o vydání licence se ze zahraničněpolitického hlediska vyjadřuje také Černínský palác, bezpečnostní aspekt posuzuje ministerstvo vnitra. Pokud jde o obchod s "významným vojenským materiálem", posuzuje transakci ministerstvo obrany.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz