Zpravodajství

Zemřel historik a publicista Dušan Třeštík

V noci na čtvrtek zemřel v motolské nemocnici ve věku 74 let český historik a publicista Dušan Třeštík. Serveru nova.cz to potvrdila mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová. " Pan Třeštík zemřel v nočních hodinách po krátké nemoci, "doplnila Jurinová.

Dušan Třeštík se narodil v roce 1933 v Teplicích. Vystudoval historii na Karlově univerzitě a od roku 1958 pracoval v Historickém ústavu AV ČR. Historii studoval také ve Francii a v Německu. Od roku 1997 pracoval na volné řadě monografií věnované nejstarším dějinám Čech a střední Evropy. Vedle toho se zabýval i teorií historiografie.

Publikoval řadu knih a studií, nemohl ale působit na univerzitě a samozřejmě ani veřejně. Teprve po roce 1989 se intenzivně věnoval veřejné činnosti jako nezávislý intelektuál a publicista. Spolupracoval s Nakladatelstvím Lidové noviny, kde redigoval prestižní řadu České dějiny.

Cena za zásluhy

Letos v únoru byla Dušanu Třeštíkovi udělena čestná medaile Vojtěcha Náprstka AV ČR za zásluhy o popularizaci vědy. Dušan Třeštík byl významný český historik a publicista. Specializoval se na dějiny raného a vrcholného středověku ve středovýchodní Evropě v 6. až 12. století, dějiny kultury a teorii historie.

Vyjadřoval se ale i k současným politickým a kulturní otázkám. Jeho domovským pracovištěm bylo Centrum medievistických studií při Akademii věd České republiky, působil také v Historickém ústavu AV ČR.

Významná díla

Mezi jeho nejvýznamnější díla posledních deseti let patří monografie Počátky Přemyslovců, Vstup Čechů do dějin (530-935), Mysliti dějiny a Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 781-871.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz