Zpravodajství

Česko může kvůli arbitrážím přijít až o 80 miliard!

Česko může kvůli arbitrážím přijít až o 80 miliard!
Zdroj: TV Nova

Česká republika může v arbitrážích, které proti ní v současnosti vedou údajně poškození zahraniční investoři, přijít o téměř 80 miliard korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí. Úředníci aktuálně řeší osm sporů, ve kterých si firmy stěžují na to, že náš stát dostatečně neochránil jejich investované peníze.

U arbitráže si každá z protistran si zvolí jednoho rozhodce, ten třetí je nezávislý. Na verdiktu se pak musí shodnout nejméně dva. Česko teď čelí osmi mezinárodním arbitrážím.

O společnosti Invesmart, která žádá sedm miliard korun jako odškodnění za pád Union banky, jsme vám říkali ve středu. Sečteno a podtrženo - stát může celkem přijít až o 77,5 miliardy korun. Částka představuje například roční rozpočet ministerstev vnitra a dopravy.

Petr Kratochvíl chce peníze

Zatím posledním zahraničním investorem, který žaluje Česko, je spolumajitel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl, který má americké občanství.Stěžuje si na to, že magistrát jeho divadlo posledních šest let při udílení grantů diskriminuje.

Na nejasné rozdělování grantů upozornily letos v březnu vedle divadla Ta Fantastika i další scény. Magistrát výhrady uznal.

Kratochvíl teď od státu žádá odškodnění. Ministerstvo zatím žalobu nezná a proto ji nechce komentovat. Stát přitom už při úplně nebo částečně prohraných arbitrážích přišel skoro o 11 miliard korun. Dva spory vyhrál.

Ke změně má zřejmě přispět nově zřízený odbor na ministerstvu financí, který dostal tyto spory na starosti.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz