Zpravodajství

V koalici to vře, Kalousek by nebyl proti vyšším daním

V koalici to vře, Kalousek by nebyl proti vyšším daním
Zdroj: TV Nova

Místo, aby byla koalice ráda, že prosadila reformu veřejných financí, jde z jedné hádky do druhé. O tu nejnovější se zasloužil ministr Kalousek. Poslance ODS rozčílil, když v novinách prohlásil, že by nerad snižoval v roce 2009 lidem daně na slibovaných 12 a půl procenta. Podle Kalouska by bylo lepší zůstat u 15 procent a lidem zvýšit slevy na daních. ODS ho za to ihned začala cupovat.

Dlouhé týdny a měsíce jsme byli svědky toho, jak bolestivě koalice hledala shodu nad reformou veřejných financí.

Když si plácla i v otázce daně z příjmů a slíbila, že příští rok bude 15 a v tom dalším dokonce pouze 12,5 procenta, mnohým koaličním politikům spadl kámen ze srdce.

Teď ale ministr Kalousek přišel s tím, že to zas nebyl až tak skvělý nápad, jít až na 12,5 procenta. "Výhodnější varianta pro lidi s příjmy do 30 000 korun, která by byla zároveň stejně ohleduplná k rozpočtu, podle mého názoru neexistuje," uvedl Kalousek, podle kterého by se roční sleva mohla zvýšit z 24 840 o 1500 až 2000 korun.

Pokud by se slevy na dani zvýšily o maximum, rozpočet by ale přišel o 10 miliard. "Ty by bylo možné nalézt snížením výdajů v oblasti státní sociální pomoci, nemocenské nebo v oblasti příspěvku na stavební spoření," řekl Hospodářským novinám Kalousek.

Důraz na střední vrstvu

"Za ideální považuji nechat sazbu 15 procenta," uvedl Kalousek. Je to údajně šetrnější ke státní pokladně i ke středním vrstvám. ODS, která snižování daní má za svůj hlavní úkol, tím ale Kalousek hnul žlučí.

"Kalousek se chová jako kaskadér z povolání. Zvyšovat daně si může s ČSSD, ale ne s ODS," řekl poslanec občanských demokratů Michal Doktor. "To by bylo porušení koaliční smlouvy," uvedl Tlustý.

Někteří poslanci ODS dokonce Kalouskovi vmetli, že jim tímto dal ránu pod pás. Miroslav Kalousek ale nechápe, proč je kolem toho takový humbuk. Odmítá, že by se dopustil podrazu. Prý to pouze uvedl jako příspěvek do diskuse.

"Ale já se vůbec nechci hádat. je to varianta, na které netrvám, je to vstupní pozice," řekl Kalousek.

Do věci se vložil i předseda vlády. Snažil se zklidnit vášně. I on je přesvědčen, že to Kalousek nemyslel zle.

Podle mnohých ekonomů je ale pravda, že když bude chtít koalice dodržet slib a daně snížit na 12,5 procenta, stát přijde o desítky miliard Kč. Nezbude mu tak než ještě víc snižovat výdaje.

Kalousek už zápolil se skupinou rebelů v ODS během projednávání reformy veřejných financí. Nakonec spíše zvítězil Tlustý, jenž do reformy zakomponoval vyšší snížení daní.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz